Rutava buba uništava prašnike i tučkove cvjetova i u toku dva do tri dana može u potpunosti uništiti urod na stablu jabuke ili kruške. Napada sve cvjetnice: voće, povrće, cvijeće, korov.
Rutava buba Tropinota hirta je štetočina koja se poslednjih godina sve češće pojavljuje i pričinjava štete. Pripada porodici Scarabaidae. Smatra se da vode porijeklo iz Azije.
Imago, odrastao insekt, dostiže dužinu tijela 8 do 12 mm, crne je boje, obrastao sivim dlačicama, a na pokriocima se nalaze nepravilne, bijele mrlje. Tijelo larve je bijele boje, dok je glava žuta.
Dužina larve je oko 15 mm. Prezimljava kao odrastao insekt u tlu. Ima jednu generaciju godišnje. Ženka položi 20 do 30 jaja u tlo na dubinu oko 5 cm. Iz jaja se nakon dvije sedmice, zavisi od uslova, pojavljuju larve. Larve žive u površinskom dijelu tla, hrane se biljnim ostacima i ne pričinjavaju štetu. Nakon dva do tri mjeseca larva se učahuri i pojavljuje se odrasla jedinka tokom mjeseca avgusta. Odrasle jedinke ostaju u tlu i prezimljavaju.
Na površinu izlaze u martu ili aprilu sljedeće godine, intenzivno se hrane, pričinjavaju štetu, odlažu jaja. Minimalna temperatura za njen let je 15°C, a najaktivnija je između 10 i 16 h. Noću se krije u tlu. Odličan je letač. Aktivna je sve do kraja mjeseca jula. Do masovnih pojava dolazi u godinama sa visokim temperaturama i nedostatkom padavina. Kada je dodirnete ispušta žutu tečnost neprijatnog mirisa.
Štete pričinjava odrastao insekt hraneći se na cvjetovima i mladim listovima raznih biljnih vrsta. Zbog oštećenja prašnika i tučkova biljka neće donijeti plod. Skoro da ne postoji biljna vrsta koja cvijeta, a da je ne napada rutava buba. Na njenom meniju se nalaze voćne i povrtne vrste, korov, žitarice, cvijeće. Mogu za iskranu koristiti mlade listove voćaka. Napada i mlade, tek iznikle: blitvu, kupus, kelj, kelerabu, karfiol, raž. Od korova najčešće napada maslačak. U pojedinim godinama mogu za dva do tri dana u potpunosti uništiti cvjetove na stablu jabuke ili kruške.
Tokom hladnijih dana ili kada pada kiša rutava buba je neaktivna i krije su u zemljištu.
Rutava buba je veoma otporna na različite insekticide. Borba protiv nje primjenom insekticida ima više štete nego koristi, jer su na cvjetovima istovremeno prisutne pčele. Insekticidi na rutavu bubu djeuju u neposrednom kontaktu. Ostaci insekticida na cvijetu ne djeluju na rutavu bubu, ali izazivaju ugibanje pčela.
Da bi naša borba protiv ove opasne štetočine bila djelotvorna potreban je stalni nadzor usjeva i pregled cvjetova.
Postoje različite mjere borbe protiv rutave bube:
Foto: J. Touroult/inpn.mnhn.fr
Tagovi
Autorica