Koncetrovani rastvor se razblažuje vodom u različitim omjerima u zavisnosti od biljne vrste
Od svježeg kravljeg stajnjaka možemo postupkom fermentacije dobiti izuzetno kvalitetno đubrivo koje sadrži brojne minerale i druge korisne materije. Koristi se u periodu kada biljke aktivno rastu, jer pospješuje njihov rast, povećava produktivnost, jača im imunitet, djeluje preventivno na pojavu oboljenja. Osim toga, poboljšava plodnost zemljišta i prevodi hraniva u oblike koji su pristupačni biljkama.
Na primjenu ovog đubriva najbolje reaguju paradajz, paprika, kupus, krastavci, bundeve, tikvice, jagode, razno cvijeće i voćne kulture.
Za pripremu će vam biti potrebni svježi stajnjak, voda i posuda sa poklopcem.
U posudu dodajte stajnjak i vodu u omjeru 1:5, dobro promiješajte i poklopite. Svakodnevno je potrebno smjesu promiješati. Fermentacija traje između pet i deset dana u zavisnosti od temperaturnih uslova. Rastvor je spreman kada se na površini pojave mjehurići.
Ovim postupkom nastaje koncentrovani rastvor koji je prije upotrebe potrebno razrijediti vodom u različitom omjeru prilagođeno biljnoj vrsti. Napomena! Prije primjene obavezno zalijte usjev kako bi spriječili oštećenje korijena.
Za primjenu u paradajzu potrebno je 0,5 l rastvora razrijediti sa 10 l vode. Prihranjujemo tri puta u toku vegetacije. Prvi put deset dana poslije sadnje, drugi put kada paradajz počne cvjetati i treći kada se počinju formirati plodovi. Usjev prvo zalijte vodom, zatim na svaku biljku dodajte 1 l rastvora i ponovo zalijte vodom.
Paprika se zalijeva istim rastvorom, ali se količina po biljci smanjuje na 0,5 l. Kako bi poboljšali dejstvo u 10 l tečnosti možemo dodati drvenog pepela u količini do 0,5 kg. Sve dobro promiješajte i ostavite oko 1 h da se tečnost ujednači.
Za zalijevanje kupusa koncetrovani rastvor se razblažuje vodom u omjeru 1:10, a za svaku biljku dovoljno je 0,5 l razblaženog đubriva.
Količina se za bundeve i tikvice se može povećati po grmu i do 1 l. U slučaju da prihranjujete krastavce koncetrovani rastvor je potrebno više razblažiti.
Ispoljavanje efekta zavisi od primijenjene količine đubriva. Tokom pripreme potrebno je dobro zatvoriti posudu, jer se mogu razviti štetni mikroorganizmi i larve štetočina. U procesu fermentacije se formira metan koji će ih uništiti.
Prije i poslije primjene u usjevu potrebno je uraditi zalijevanje kako bi sačuvali korijenje biljaka i spriječili razvoj nepoželjnih mikroorganizama.
Tagovi
Autorica