Pretraga tekstova
Novi zahtjevi su mnogo fleksibilniji i ne stavljaju biološke preparate u isti koš sa hemijskim sredstvima
Evropska unija je još u februaru donijela relevantne zakonske akte, koji imaju za cilj ubrzanje upotrebe proizvoda s mikroorganizmima. To se odnosi na bakterije, gljive, viruse i protozoe.
Organskim gazdinstvima i poljoprivrednicima će biti olakšano dobivanje i upotreba alternativa hemijskoj zaštiti usjeva. Novi zakonski akti će stupiti na snagu u novembru 2022. godine.
Do sada je u EU dozvoljena upotreba 60 mikroorganizama i biostimulanasa za zaštitu bilja. Nova pravila stavljaju njihova biološka i ekološka svojstva u centar procjene rizika. Prije izdavanja dozvole neophodno je dokazati da je upotreba bezbjedna i da nema nikakve negativne učinke na zdravlje ljudi, životinja ili drugih neciljanih organizama.
Novi zahtjevi su mnogo fleksibilniji i ne stavljaju biološke preparate u isti koš sa hemijskim sredstvima. Fokusiraju se na važne podatke, a manje je testiranja na životinjama, jednostavnija je aplikacija, procjene rizika i drugo. Najbitnije za korisnike je to da će rokovi biti kraći za pristup na tržište EU.
Akti se baziraju na savremenim naučnim saznanjima, a EU se nada da će ju na taj način učiniti jednim od najprogresivnijih tijela za regulaciju biostimulansa.
Tagovi
Evropska unija Biostimulansi Zaštita bilja Mikroorganizmi
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.