Osim u suzbijanju puževa, koristi se i protiv lisnih ušiju, zlatice krompira, moljaca, stjenica, jabukovog savijača, osa listarica i drugih štetnih vrsta
Gorušica se koristi se u gastronomiji, narodnoj medicini, ali je nezamjenjiva u zaštiti bilja koje uzgajamo. Može se kupiti u skoro svakoj trgovini, u sjemenu ili prahu i jednostavna je za primjenu, a odlično je sredstvo za zaštitu biljaka od štetočina.
Prednost praha je da se radi o efikasnom, ekološki prihvatljivom sredstvu koje se ne akumulira u plodovima i nema negativnog uticaja na biljke.
Primjenjuje se u suzbijanju puževa, lisnih ušiju, zlatice krompira, moljaca, stjenica, jabukovog savijača, osa listarica i drugih štetnih vrsta. Lako se ispira kišom.
Borba s puževima nije laka i potrebno je mnogo strpljenja da bi spasili svoje biljke. Ako imamo invaziju, možemo koristiti prah kako bi spriječili njihovo kretanje. Posebno je efikasan kada puževi u baštu dolaze iz obližnje živice, usjeva, njive ili prelaze s gredice na gredicu. Prah se jednostavno pospe po površini kuda se oni kreću. Puževi ne podnose gorušicu u prahu, a bezopasna je za biljke.
Kako bi pojačali dejstvo, prah od gorušice se može pomiješati s pepelom i mljevenim biberom. Ova smjesa djeluje na puževe, jer izaziva peckanje na stopalu i oni se nerado kreću po tako posutim površinama.
Za pripremu ovog praha biće nam potrebno 150 g gorušice u prahu i 40 g sitno narendanog sapuna za pranje rublja koji se rastvore u 10 litara vode. Rastvor se dobro promiješa i ostavi nekoliko sati.
Njime se tretiraju površine, ali i biljke koje su napali. Primjenjuje se uveče, prije njihova izlaska. U zavisnosti od brojnosti puževa tretiranja se ponavljaju nekoliko puta u razmaku od tri dana.
Primjena ovog sredstva spriječiće naseljavanje lisnih ušiju na biljkama, ali se koristi i za suzbijanje raznih gusjenica koje jedu list, krompirove zlatice, puževa, grinja, mrkvine i lukove muhe.
Priprema se tako što se 100 g gorušice u prahu prelije sa 10 litara vode, promiješa i ostavi nekoliko dana. Zatim se rastvor procijedi i razblaži s vodom u odnosu 1:1 i doda se 40 g krede u prahu.
Primjenjuje se poslije cvjetanja. Jabuka, kruška i trešnja se prvi put tretiraju poslije cvjetanja, a zatim u intervalima od dva do tri puta uz razmak od dvije sedmice.
Ovim sredstvom se obavlja i tretiranje ogrozda, crvene i crne ribizle poslije cvjetanja u razmaku od 15 do 20 dana. Suzbijaju se gusjenice koje se hrane listovima, a koristi se i za zaštitu kupusa i korjenastih kultura.
Tagovi
Autorica