Zbog toplog jesenjeg vremena, mnogo zmije nisu ušle u fazu burmacije, odnosno zimskog sna, pa sada traže mjesta gdje ne padaju temperature ispod nule. Poskoka, na primjer, možemo videti i na drveću, žbunovima, gdje se hrani pticama i ptičijim jajima.
Lidera Nove Srbije Velimira Ilića proteklog vikenda, na porodičnom imanju u toku rezidbe voća ujela je zmija, javlja RINA.
"Jedan dio je bio tarupiran, pa su zmije valjda pobjegle, radnici su orezivali voće, u momentu nisam vidio i uhvatio sam je u ruku, tada me je ujela i pobjegla", rekao je Ilić.
Odmah je hospitalizovan i zahvaljujući brzoj reakciji ljekara nije bilo većih problema.
Otkud zmije u oktobru i da li je baš ona koja je ujela najpoznatijeg političara Čačka možda otrovnica, pitali smo predsjednika Udruženja za zaštitu gmizavaca i životne sredine "Poskok" Vladicu Stankovića iz Vladičinog Hana.
"Ujed otrovne zmije se sastoji od dva tačkasta uboda, putem kojih se ubrizga otrov u tkivo. To se lako prepozna. Prva pomoć je istiskivanje tog otrova, što jače, kao kod bubuljice. Ne radi se podveska kad ste blizu zdravstvene ustanove, ali, moje iskustvo kaže, kad ste udaljeni po dva-tri sata kao planinari, podvez se popušta na svakih 10-15 minuta i unosi se više tečnosti, bez alkohola", kaže Stanković za Agroklub i dalje objašnjava da postoji 10 vrsta zmije, od kojih su tri otrovnice.
"Najveća otrovnica u Evropi je poskok, pa šarka, a onda planinski šargan koja je rijetka vrsta. Šarka se nalazi jedino iznad 600 metara n.v., a ljudi je često miješaju sa lažnom šarkom - smukuljom koja je neotrovna i nalazi se na nižim n.v. Poskoka možete naći na svakoj nadmorskoj visini."
S druge strane, ujed neotrovnice izgleda kao ogrebotina. Kod njih je i donji i gornji dio zuba nagnut ka unutra, kako bi lakše uvukle plijen i progutale.
Zbog toplog jesenjeg vremena, mnogo zmije nisu ušle u fazu burmacije, odnosno zimskog sna, pa sada traže mjesta gdje ne padaju temperature ispod nule. Mada, kako kaže Stanković, one su sada slabije i sporije, te pošto su hladnokrvne životinje "nagrijavaju se" na suncu. Poskoka, na primjer, možemo vidjeti i na drveću, žbunovima, gdje se hrani pticama i ptičijim jajima - prije nego što uđu u stanje hibernacije.
"Mi smo za njih predatori i kada se nađu 'u problemu' zauzmu "S" odbrambeni stav i upozoravaju šištanjem", kaže ovaj stručnjak za gmizavce.
Ako se ipak nesretnim slučajem ili nesmotrenošću desi da vas ujede zmija koja je otrovnica, Stanković kaže da se pacijentu daju dva lijeka.
Kako otjerati zmije? Urednim vrtom, mirisima i drugim životinjama
"Ako ste udaljeni od zdravstvene ustanove, najbolje je da kod sebe imate presing ili erius koji su antihistaminici. Dvije tablete presinga u tom trenutku treba da popiju odrasli, jednu djeca, i da se u tom trenutku skoncentrišu na prvu pomoć koja je 60 posto izlječenja. Lijek se sažvaće i tako se brže razlaže i djeluje na sam organizam, da ne bi došlo do anafilaktičkih šokova. Otrov spušta krvi pritisak, vene se sakupljaju, zato doktori daju adrenalin", objašnjava Stanković.
Velimir Ilić je, inače, zadržan 24 sata na bolničkom odjeljenju nakon čega su ga pustili na kućno liječenje.
"Sada sam kući, ležim i primam adekvatnu terapiju", rekao je Ilić, prenio je dalje čačanski medij.
Naslovna fotografija: Facebook/Велимир Илић (Попуњен профил)/Depositphotos/dusan964
Tagovi
Autorica