Neki će reći da su savršeno prilagođene uslovima u kojoima žive, a drugi da su staništa ptica ugrožena. Šta je istina i kako postupiti?
Da li ptice hraniti tokom zime, kad započeti davanje hrane i koju vrstu koristiti, pitanja su koja si postavljamo u ovo doba godine. Preporuke se često razlikuju. S jedne strane su oni koji će vam reći da su ptice koje zimuju kod nas savršeno prilagođene i da ih nije potrebno dodatno prihranjivati, jer će same pronaći hranu. Na drugoj stranu su oni koje u prvi plan ističu ugroženost staništa zbog čega je sve manja mogućnost da dođu do hrane u zimskim mjesecima.
Najveću potrebu za hranom imaju za vrijeme dugotrajnog mraza, kiše ili snijega, posebno u vrijeme kada pada kiša koja se ledi na površini i kada snijeg sve pokrije. Postarajte se da im hranu ostavite u jutarnjim satima kada su najviše gladne nakon hladne noći.
Najviše im je dohrana potrebna u drugom dijelu zime kada se smanjuju zalihe hrane u prirodi.
Postavljanjem hrane na određenim mjestima privlačimo veći broj ptica. Izborom određene hrane možemo uticati koje će se vrste ondje zadržavati. Međutim, veći broj životinja na ograničenom prostoru može podstaći širenje parazita i oboljenja. Treba biti umjeren kako bi uživali u društvu pernatih prijatelja.
Nahranite ptice preko zime - odužit će vam se u toku vegetacije
Najčešće se pomisli da im možemo davati hljeb što je potpuno pogrešno. Za veliki broj malih ptica, posebno za mladunce koji će se izleći na proljeće, može biti pogubno. Osobina hljeba je da bubri kada se spoji sa vodom i upravo to dovodi da problema sa crijevima i digestivnim traktom, što može rezultirati uginućem. Nepoželjni su peciva, keksi, slatkiši, kuhana, preslana i jako začinjena hrana, zaslađeno suho voće, hrana za druge ljubimce (mačke, pse).
Odgovraće im prehrana suhim sjemenkama, orašastim plodovima, žitaricama (pšenica, raž, zob, sirak, proso), jabuka od voćnih vrsta, mrkva od povrtnica. Većinu privlače masne kuglice koje možete sami napraviti od sjemenki, žitarica, orašastih plodova, loja, masti i sl. ili možete objesiti komad loja ili slanine na granu (naslovna fotografija, op.a.).
Kako bi izbjegli širenje oboljenja, najbolje su hranilice koje ne dopuštaju prljanje ostavljene hrane njihovim izmetom. Redovno čistite tlo ispod hranilica, jer tamo padaju dijelovi i ostaci hrane, izmet i perje.
Hranite li vi ptice? Čime? Pišite nam u komentaru ispod teksta.
Tagovi
Autorica