Maj donosi bujan rast, ali i opasnost od plamenjače koja može uništiti paradajz, krompir i drugo povrće ako se ne reagira na vrijeme.
Maj je mjesec bujnog rasta, ali i povećanog rizika od pojave plamenjače (Phytophthora infestans) na paradajzu, krompiru i plavom patlidžanu, ali i drugim povrtnim vrstama. Ova bolest može preko noći uništiti vaš trud, posebno ako se ne reagira na vrijeme.
Iako se većina proizvođača povrća s plamenjačom susrela barem jednom, mnogi i dalje ponavljaju greške koje im smanjuju šanse za zdrav i bogat urod. Donosimo najčešćih 6.
Jedna od najčešćih grešaka je čekanje prvih simptoma prije poduzimanja bilo kakvih mjera. Plamenjača se širi brzo, pogotovo pri toplom i vlažnom vremenu, stoga je preventiva ključna.
Već početkom maja, posebno u kišnim godinama, započnite s redovnim preventivnim tretmanima. Koristite prirodne pripravke poput čaja od preslice, mlijeka razrijeđenog s vodom (1:9) ili češnjakovog ekstrakta. Tretmane ponavljajte svaku 1-2 sedmice, pogotovo nakon kiše.
Sadnja biljaka preblizu, bez prozračivanja, stvara idealne uvjete za razvoj bolesti jer vlaga ostaje zarobljena među lišćem.
Ostavite barem 60 cm razmaka između biljaka paradajza, a krompir sadite u redove s dovoljno prostora za rast. Redovno uklanjajte donje listove i zaperke kako bi zrak lakše cirkulirao.
Zalijevanje biljaka preko lišća, naročito navečer, ostavlja listove vlažnima i pogoduje razvoju gljivičnih bolesti.
Zalijevajte rano ujutro i to isključivo pri tlu, bez kvašenja lišća. Kap na listu može biti "kap previše" kad je riječ o plamenjači.
Vrtlari često zanemaruju rane znakove bolesti, a svijetlosmeđe mrlje na listovima ili lagano uvijanje lišća tumače kao manjak vode ili gnojiva.
Pepelnica i plamenjača: Kako ih prepoznati, prevenirati i suzbiti širenje?
Naučite prepoznati prve znakove bolesti - to su sive ili smeđe mrlje na donjim listovima, često s bijelim obrubom s donje strane. Reagirajte odmah odstranjivanjem zaraženih dijelova i tretiranjem cijele biljke.
Vlažno vrijeme, pogotovo nakon višednevne kiše, izuzetno pogoduje razvoju bolesti. Pratite prognozu - ako dolazi razdoblje kiše, preventivno djelujte dan-dva prije. Plamenjača se često pojavi upravo nakon takvih dana.
Iako su površine u hobi vrtovima ograničene, uzgoj istih kultura na istom mjestu svake godine ozbiljno povećava rizik od bolesti. Pridržavajte se plodoreda - krompir i paradajz nemojte saditi na isto mjesto najmanje 3 godine. Umjesto toga, na to mjesto posadite mahunarke, luk ili salatu.
Tagovi
Autorica