Za razliku od nas ljudi, psi svijet otkrivaju preko mirisa. Svojim istančanim njuhom oni mogu osjetiti postojeće mirise u okolini, ali i sve promjene koje se u njemu zbivaju.
Znanstvenici tvrde da je osjet njuha kod psa od 10.000 do čak 100.000 puta izraženiji nego kod ljudi, a pseći njuh je ujedno i najrazvijeniji osjet. Za razliku od nas ljudi, psi svijet otkrivaju preko mirisa. Svojim istančanim njuhom oni mogu namirisati postojeće mirise u okolini, ali i sve promjene koje se u njoj zbivaju.
Ipak, nemaju sve pasmine jednako razvijeni osjet mirisa, a među psima s najboljim njuhom izdvajaju se lovački psi, goniči i tragači. Zato vam predstavljamo pasmine koje imaju najbolji njuh.
Kao što im samo ime kaže, engleski lisičar se uzgajao za lov na lisice. Ova pasmina postoji više od 200 godina, a napravljena je na osnovu brižljivo odabranih krvnih linija. Engleski lisičar je vrlo ustrajan pas, a ako je potrebno, trči nekoliko sati bez prestanka po različitim vrstama terena. Ovi psi su strastveni lovci i kada osjete "sumnjiv" trag, neće odustati od njega.
Sada već uveliko najomiljeniji kućni ljubimci, ruku na srce, labradori su to i zaslužili. Za njih se kaže da su veoma inteligentni, poslušni, ljubazni, privrženi, društveni, razumni i promišljeni psi. Uz sve ove vrline imaju i odličan njuh. Nekada je korišten kao lovački pas. Ova rasa pasa je poznata i po svojim tragačkim i plivačkim sposobnostima. Njihov njuh se pokazao odličan u pronalaženju droge i eksploziva. Ono po čemu su još poznati je da se koriste i kao vodič za slijepe.
Uz labradora, i ova pasmina pasa je jedna od najčešćih kućnih ljubimaca u svijetu. Ovi psi se koriste prilikom potrage za nestalim i izgubljenim osobama, a sve zahvaljujući njihovom njuhu. Kao i labradori, i ovi psi se koriste kao ispomoć osobama s invaliditetom. U svijetu ih također često koriste slijepe i slabovidne osobe.
Ova pasmina pasa posljednjih godina postaje veoma popularna zbog svojih radnih sposobnosti. Koriste ih kao osobnu zaštitu, kao službene pse u vojsci i policiji, na raznim sportskim natjecanjima. Drugi naziv za belgijskog ovčara je malinoa, jer su se u policiji pokazali kao odlični tragači u traženju eksploziva, droge, nestalih osoba ili osumnjičenih za razna kaznena djela.
Belgijski ovčar (825545 / Pixabay)
Još jedna pasmina pasa koja ima izuzetno istančan osjet mirisa i zato se svrstava među najbolje lovačke pse. Riječ je o psima tragačima, koji imaju najbolje razvijen osjet njuha među svim pasminama pasa. Pas Svetog Huberta je u stanju pratiti miris star i po nekoliko dana, te se zato koristi u traganju za nestalim osobama. Pouzdan je i prilikom potrage za lovinom. U svijetu se vlasnici ovih pasa učlanjuju u klubove, naročito popularne u SAD i Velikoj Britaniji, i tamo organiziraju natjecanja u traganju pod popularnim nazivom "uloviti čistu čizmu".
Simpatičan, odan, razdragan, bigl ima vrlo razvijen osjet mirisa i zna ponekad odlutati za tragom zanimljivog mirisa. Ova pasmina pasa se u Americi i Velikoj Britaniji koristi u lovu na zečeve. U skandinavskim zemljama je popularan prilikom lova na divlje svinje i jelene, a u Kanadi se ističe i kao tragač. Inače, često ga koriste za otkrivanje narkotika u carinskim i pograničnim područjima.
Riječ je o jednoj od najomiljenijih pasmina pasa na svijetu. Često se koristi pri snimanju filmova, a to ne treba čuditi jer je ova pasmina pasa obdarena jednim od najboljih osjeta mirisa u svijetu pasa. Postoje podaci da njemački ovčar ima oko 225 tisuća receptora mirisa u nosu (ljudi imaju jedva oko 5.000). Ova pasmina pasa je postala guru u praćenju traga. Njegova primjena je veoma rasprostranjena, on se koristi i kao pastirski pas, vodič slijepih i slabovidnih osoba i naravno kao službeni pas. Pokazali su se kao vrlo vrijedni i inteligentni psi, a pravi su eksperti u otkrivanju bilo koje vrste droge.
Mali, crni duguljasti, simpatični psi. Riječ je o vrlo staroj pasmini pasa, koja ima izvanredan njuh. Stručnjaci kažu da jazavčar ima otprilike 125 milijuna receptora. Odličan je u lovu na sitnu divljač, koja se krije po rupama i jazbinama. Ovi mali slatki psi bez problema će pronaći i iz rupe istjerati lisicu ili jazavca, nanjušit će i goniti zeca, pa čak i divlju svinju. Oni će aportirati patku ili fazana iz vode, ali i pratiti krvni trag.
Jazavičar (Sergey Urzhumskov / Flickr)
Mnogi nisu čuli za ovu pasminu psa, a riječ je o staroj engleskoj pasmini, koja nosi ime po normanskoj riječi koja znači "lovački pas za sve namjene". Herijer je veoma izdržljiv i brz pas. Ima kratku dlaku, spuštene uši i dugačak rep. Riječ je o psu čiji je njuh više nego odličan, a kada su u čoporu koriste se u lovu na zečeve.
Prepoznatljiv po spuštenim očima, baset je uzgajan kao lovački pas za praćenje tragova. Rijeeč je o veoma mirnom i dobroćudnom, društvenom psu. Vrlo veseo pas, postao je divan kućni ljubimac. Ova pasmina ima jak i izražen osjet mirisa, pa često odluta prateći neki trag.
Riječ je o psu koji može nanjušiti i najslabiji miris. Ova pasmina je dresirana kako bi se istaknula u lovu na rakune. Gonič rakuna spade u grupu radnih pasa i to i tragača i goniča. On je sposoban odoljeti surovim zimama i ljetnjim vrućinama kao i teškim terenima po kojima lovi. Ova pasmina odlično obavlja svoj posao na osnovu njuha. Neumoran, uvijek na oprezu, ovaj pas uvijek natjera plijen da se krije na drveću i dok ne dođe vlasnik, on bijesno i bez prestanka laje.
Foto: liz west / Flickr
Autor