Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Shukijevo perje
  • 23.02.2025. 10:30

Na farmi kod Šukurme glavne su guske: Velike galamdžije praćene i na YouTubeu

Dejan Šukurma dvorište je ispunio kokoškama, patkama, guskama, vijetnamskim svinjama, a pokrenuo je i svoj kanal "Shukijevo perje"

Na farmi kod Šukurme glavne su guske: Velike galamdžije praćene i na YouTubeu
Foto: Dejan Šukurma
  • 395
  • 79
  • 1

Iako se rijetki odlučuju za uzgoj gusaka i pataka, ove prve glavne su na farmi kod Dejana Šukurme. Njegovo dvorište u Gornjim Podgradcima kod Gradiške ispunjeno je kokoškama, patkama, guskama, vijetnamskim svinjama, a hobi i ljubav ka životinjama stvorili su pravu malu farmu guska.

"Imam 23 guske u matičnom jatu, od čega jednu rusko-ukrajinsku pasminu, holmogorska guska u dvije boje, siva i bijela. To je među novijim pasminama na našem području, dok ih u Srbiji ima već duže. Nije neka nosilica, više spada pod hobi gusku i naraste do nekih 14 kilograma", priča nam Dejan.

Velike galamdžije

Sa tri mjeseca imaju već oko 6-7 kilograma. Riječ je o mirnoj pasmini, koju odlikuje to što nisu velike galamdžije. Druga pasmina koju uzgaja je francuski tip tovne guske, landska.

dvorište gusaka, pataka
Živo je u dvorištu

Ono što je karakteristično za holmogorsku gusku, jeste da hoće da leži na jajima.

"Tu nam se javlja i problem, jer je jako teška pa često podrobi jaja i uguši male svojim nogama. Ono što se najviše praktikuje jeste da se izvlače jaja u inkubator. Isti problem je i kod landske, pa se praktikuje vještačka inkubacija", govori Šukurma.

Pored gusaka, na farmi proizvodi i kokošija jaja, a drži srebrenu italijanku i holandski leghorn.

Guščija mast

Glavni proizvod kod Šukurme je guščija mast, koja se u narodnoj medicini od davnina koristi za liječenje plućnih bolesti. Odlično je pomoćno ljekovito sredstvo čija se dobra svojstva potvrđuju i novijim ispitivanjima, pa je uz neke mjere opreza preporučuju i ljekari.

guščija mast u malim posudama
Brojni benefiti guščije masti

"Radi se o potpuno, 100% prirodnom sredstvu za bolesti upale pluća, astme, bronhitisa i kašlja koja je korištena od davnih vremena, i čija korištenje se polako vraća u upotrebu", kaže nam ovaj mladi domaćin te dodaje da guščija mast sadrži Omega-3 masne kiseline, cink, magnezijum, natrijum, selen, bakar, sve vitamine iz B grupe, vitamin E, dobri holesterol, nikotinsku kiselinu, alfa tokoferol, zasićene i polizasićene kiseline i sve vrste masnih kiselina koje su lako rastvorljive i potrebne organizmu.

Dejan podsjeća da je sve počelo kao hobi, a cijena paketa od 100 grama guščije masti košta 30 KM. Zadovoljan je potražnjom, a upravo se u ovom periodu dosta koristi.

Guščija mast je ljekovita, a kako prepoznati onu pravu?

"Ima slučajeva i da se preko ljeta traži, ali tada nemam jer je u ljetnom periodu teško imati guščiju mast, iz razloga jer se najviše kolju zimi, kada su guske najdeblje. Ljeti gube salo zbog parenja i ostalog", kaže Dejan koji od ove godine radi i sušeno guščije meso, prsa, bataci, a kreće i sa guščijom kobasicom.

Nema izložbe bez nagrade

Šuki, kako ga zovu poznanici, redovan je na izložbama sitnih životinja i napravi uvijek "žetvu" medalja. Tako je u Kozarskoj Dubici imao je šampiona u tri kategorije, indijska patka trkačica, holmogorska guska i landska guska, a proglašen je i za najboljeg preradara.

pas na mostu, guske i patke u vodi plivaju
Na takmičenja vodi različite vrste

U iste tri kategorije, bio je i šampion izložbe u Prnjavoru, dok je u Prijedoru par landska guska bio šampion.

YT kanal "Shukijevo perje"

Nedavno se odlučio upustiti i u youtuberske vode, pa je pokrenuo svoj YouTube kanal "Shukijevo perje", gdje objavljuje sadržaj baziran na svakodnevnom životu na njegovoj farmi. Ideju je dobio od nekolicine prijatelja youtubera, a sve u svrhu edukacije i učenja ljudi koje zanima ova grana poljoprivrede.

"Mnoge stvari teško je pronaći, pa čak ih i nema na internetu kada je u pitanju uzgoj gusaka i to je bio jedan od motiva da pokrenem kanal. Tu predstavljam sve svoje životinje, šta sve radim sa njima, šta radimo sa guskama, kako ležemo piliće, način na koji sam izradio sam svoj inkubator. Tu su i savjeti vezani za inkubiranje i sve ostalo oko peradi", ističe Šukurma, te dodaje da su tu bitne stvari kada je u pitanju klanje, ali i kako pripremiti guščije meso za sušenje i sušiti ga.

Na kanalu će biti i snimci šišanja ovaca, jer je to njegov dodatni posao u sezoni.

"Tu imaju priliku vidjeti kako se to radi na pravi način, kako se ophodim sa ovcom prilikom šišanja i svega. Na kanalu je već moguće vidjeti način obuke border collie pasa, što je takođe moje dodatno zanimanje", govori Šukurma.


Fotoprilog


Tagovi

Uzgoj gusaka Farma gusaka Dejan Šukurma Guščija mast Guščije meso Shukijevo perje


Autor

Slobodan Živanić

Više [+]

Dugogodišnji novinar i TV voditelj iz Dervente. Uređivao je i vodio emisiju o poljoprivredi na jednoj lokalnoj televiziji.