Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Tradicijska kuhinja
  • 13.03.2022. 13:30

Kako skuhati grah bez mesa i zaprške, a da ne bude "prazan"

Grah je sam po sebi bogat bjelančevinama i složenim ugljikohidratima, ali i željezom, bakrom, fosforom pa meso u njemu uopće nije nužno. Puninu okusa daju začini i drugi sastojci

Kako skuhati grah bez mesa i zaprške, a da ne bude "prazan"
Foto: Maja Celing Celić
  • 2.025
  • 73
  • 0

Ćoravi grah, tako se u našoj kući zvalo varivo od graha kada u njemu nije bilo mesa, pa ni da zamiriše. Ova se verzija često pravila petkom ili tokom korizme. U drugim slučajevima, kuhao bi se s kobasicom, slaninom, suhim koljenicama (žnjutićem) ili šta se već od "suhog" zateklo u kući. 

S obzirom na to da je grah sam po sebi bogat bjelančevinama i složenim ugljikohidratima, ali i željezom, bakrom, fosforom, meso u njemu uopće nije nužno. Puninu okusa daju začini i drugi sastojci. 

Zašto namakati grah?

Večer prije nego što ćete ga kuhati, grah namočite i ostavite u hladnoj vodi barem osam sati. Ovo se radi kako bi se izbjegla nadutost, ali i skratilo vrijeme kuhanja. Namakanjem se rastvaraju neprobavljivi šećeri, ogliosaharidi pa se preporučuje držati ga u vodi čak 24 sata. Takvu vodu bacite i isperite ga. 

U slučaju da niste dobro planirali ručak i stigli ga namočiti, prokuhajte grah u slanoj vodi nekoliko minuta te nakon kuhanja ostavite da odstoji sat vremena. Bacite vodu, nalijte novu i ponovo ga stavite kuhati. 

Da bi dobio već spomenutu puninu okusa, osim graha, potrebna vam je glavica crvenog luka, 2-3 češnja češnjaka, lovorov list, ulje, mrkva, peršun, krompir, sol, biber i dimljena crvena paprika. Za ovu verziju vam nije potrebna zaprška. 

Povrće mu daje gustoću i okus

U veću posudu stavite grah, ulijte vodu te ostavite mjesta za druge sastojke. Odmah dodajte sol, nekoliko listova lovora, biber te crveni i bijeli luk koje ste izmiksali u blenderu. Također, možete ga naribati na sitniji ribež, kako bi se što bolje skuhao i raskašio. Nakon luka ulijte i ulje. 

Očistite mrkvu, peršin i jedan krompir koji će dodatno zgusnuti varivo. Stavite ih kuhati skupa s grahom, poklopite i kuhajte sve na laganoj vatri

Vrijeme kuhanja ovisi o dvije stvari

Vrijeme kuhanja ovisi o namakanju i vrsti graha. Primjerice, moja porodica voli bijeli grah. Onaj većih zrna, tetovac, treba kuhati po dva, dva i pol sata dok je sitnijem, bijelom grahu dovoljno i sat i pol vremena. Zato je važno tokom kuhanja provjeriti i probati je li zrno dovoljno kuhano. 

Dvadesetak minuta prije nego ćete ga ugasiti, izvadite krumpir, peršun, jednu mrkvu i dvije kašike zrna graha te ih izmiksajte u blenderu. Vratite kuhati, dobro promiješajte da se sjedini s ostatkom variva te dodajte dimljenu papriku. Ona daje puniji okus, mogli bismo reći - pravi "šmek" na dimljeno meso. 

Mora lagano kuhati 

Grah ima dugu povijest, a kako znamo, donijeli smo ga iz Amerike. Kuha se širom svijeta i često kombinira sa žitaricama. Američki Indijanci su ga kuhali s kukuruzom pa danas imamo chili, Kinezi rižu i zlatni grah, Grci bijeli grah i hljeb, Talijani grah s tjesteninom koji se i kod nas jede kao pašta fažol. U sjevernijim krajevima te u Sloveniji, Austriji i Njemačkoj se kuha ričet, grah s ječmom. 

Mojoj porodici se najviše sviđa grčka verzija pa u grah najčešće udrobimo hljeb te uz njega jedemo kupus ili zelenu salatu, ali i mladi ili obični crveni luk. 

Kako vi kuhate grah? S mesom, bez mesa, zaprškom? Koliko dana ga jedete? :) Podijelite svoje recepte i savjete na našoj društvenoj mreži KLUB uz hashtag #tradicijskakuhinja


Tagovi

Grah Varivo od gaha Grah bez mesa Grah bez zaprške Kako Dimljena paprika Tradicijska kuhinja Recept


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.