Pretraga tekstova
Ukrajinska vlada će od trgovaca tražiti izvozne dozvole za ključne proizvode, a Mađarska na popisu zabrane izvoza ima sedam strateških ratarskih kultura
Ukrajina je uvela izvozne dozvole za svoje ključne poljoprivredne proizvode pšenicu, kukuruz i suncokretovo ulje. Reuters je izvijestio da je Vlada ove zemlje objavila rezoluciju gdje se navodi da će trgovcima biti potrebne i dozvole za izvoz peradi i jaja.
Ranije je objavljeno da se obustavlja izvoz nekoliko poljoprivrednih proizvoda zbog sukoba s Rusijom. Ta obustava se odnosila na izvoz raži, zobi, prosa, heljde, soli, šećera, mesa i stoke.
Najveći problem je što je Ukrajina među vodećim svjetskim proizvođačima i izvoznicima žitarica i biljnih ulja. Predstavljala je žitnicu Evrope, ali i cijelog svijeta. Tamošnje Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je do 23. februara izvezla 43 miliona tona raznih žitarica u sezoni 2021/22. Povećala je njihovu proizvodnju za 32 posto u 2021. godini na 85,7 miliona tona.
Ukrajinska poljoprivreda: Što će se dogoditi ako izostane proljetna sjetva?
Prije ove odluke, državne ukrajinske željeznice su saopštile da su spremne hitno organizirati izvoz poljoprivrednih proizvoda, a nakon zatvaranja crnomorskih luka. U saopštenju su naveli da je dosadašnja praksa bila da se izvoz obavlja brodovima, ali u novonastaloj situaciji oni bi mogli da isporučuju žito na granice s Rumunijom, Mađarskom, Slovačkom i Poljskom, odakle će se moći isporučiti u luke i logistička čvorišta evropskih zemalja.
Mađarska je objavila Uredbu o zabrani izvoza žitarica, objavio je Napi. Na spisku su strateške vrste: pšenica, raž, ječam, zob, kukuruz, soja i sjeme suncokreta.
Mađarski ministar poljoprivrede, István Nagy je ovu mjeru opravdao rastom cijene pšenice koja je porasla do nivo koji nije zabilježen posljednjih 14 godina. Najavio je da očekuju rast cijene biljnih ulja i da Vlada u aprilu mora da donese odluku o produženju obustave cijena hrane.
Tržište žitarica divlja: Cijene pšenice bi mogle prijeći 400 eura po toni?
Izuzetak od ove Uredbe su humanitarne pošiljke. Kako bi se osiguralo ostvarivanje prava preče kupovine ili otkupa od strane države svaki izvoz žitarica se mora unaprijed prijaviti Nacionalnoj upravi za sigurnost lanca hrane (Nébih). Do izvoza može doći samo ako se država u mjesec dana ne izjasni o kupovini.
Tagovi
Ukrajina Mađarska Zabrana izvoza Ograničenje izvoza Žitarice Tržište hrane
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Strna žita...foto: Bojan K.