Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Rezidba trešnje
  • 27.07.2025. 07:30

Zašto je važna ljetna rezidba trešnje i kako je obaviti?

Poslije izvedene rezidbe najbolje je obaviti dezinfekciju presjeka premazivanjem nekim preparatom na bazi bakra, a uz to deblje presjeke premazati i kalem voskom kako bi se spriječilo prekomjerno gubljenje vlage

Zašto je važna ljetna rezidba trešnje i kako je obaviti?
Foto: Shutterstock/anandoart
58
0
0

Rodna stabla trešnje u gustom sklopu treba orezivati isključivo ljeti, u prvoj polovini jula, a po nekim autorima krajem jula i početkom avgusta. U uslovima suše i sušnim područjima, preporuka je rezidbu obavljati svake godine, jer se time štedi voda za pojačanu transpiraciju (isparavanje od strane biljke) i obezbjeđuje bolja diferencijacija (obrazovanje) cvjetnih pupoljaka, prvenstveno na majskim kiticama, odnosno povećava otpornost na zimske i kasne proljetne mrazeve.

Dok stabla trešanja ne stupe u punu rodnost potrebno je samo povremeno prorjeđivati krošnju i skraćivati dugačke produžetke osnovnih skeletnih grana. Od početka pune rodnosti rezidba se znatno ograničava. Ukoliko se primjenjuje mehanizovana berba, onda se moraju skraćivati mnoge grane, kako bi se spriječilo da budu suviše dugačke i povijene.

Grane koje se ukrštaju ili su blizu jedna drugoj, moraju se odstraniti, da bi se umanjilo zasjenjivanje. Isto tako se i vodopije moraju blagovremeno odstranjivati, jer one mogu znatno pojačavati zasjenjenost krošnje, remeteći i njenu pravilnost.

Ljetna rezidba

Savremena koncepcija rezidbe trešnje posebno oblika sa niskom krošnjom (vaza, otvoreni pehar, tatura trelis-transferzalni "Y" sistem) uzgajanih na kržljavijim podlogama predviđa rezidbu u ljeto, tačnije krajem jula i početkom avgusta, što zavisi od stepena vegetacije.

Trešnja: Slatka historija i globalna sadašnjost

U ovim našim uslovima, kada vlada suša, ipak je za preporuku prva polovina jula. Ljetna rezidba se u principu obavlja kao što se izvodila u proljeće, što znači zamjena i obnavljanje rodnog potencijala u vidu tanjih i srednje debelih grana, uklanjanje viška prirasta i vodopija, prevođenje grana u željenom pravcu i ostalo. Ukupno orezana masa ne bi trebalo da pređe 30 % ukupne mase krošnje.

Poslije izvedene rezidbe najbolje je obaviti dezinfekciju presjeka premazivanjem nekim preparatom na bazi bakra, a uz to deblje presjeke premazati i kalem voskom kako bi se spriječilo prekomerno gubljenje vlage.

Visina krune od 3 do 3,5 m

Rezidbom se, pored uklanjanja grana i grančica koje jedna drugoj smetaju, potpuno ili djelomično uklanja jednogodišnji ili eventualno dvogodišnji prirast (pri većoj iznurenosti stabla rodom prijeti prerođavanje) i to povremeno poslije treće ili četvrte godine.

Kod standardnog oblika krune (piramidalni) zbog ručne berbe visinu krune treba održavati na 3 do 3,5 m. To se najčešće postiže skraćivanjem vrha krune i prevođenjem na niži uspravan i dovoljno bujan mladar, koji izbija iz starijeg drveta.

Ostavljanje u vršnom dijelu krune većeg broja umjereno bujnih mladara otvorenog ugla rasta (grananja) doprinijeće povećanju broja majskih kitica u sljedećoj godini i većeg opterećenja vršnog dijela krune rodom, što takođe doprinosi suzbijanju pretjerano bujnog vršnog rasta.

Šta sa bočnim granama?

Bočne grane se održavaju na dužini od jednog metra redovnim prevođenjem na niži manje bujan mladar otvorenog rasta (grananja). Dužina bočnih grana treba srazmjerno da opada idući prema vrhu krune da bi se održao željeni (piramidalni) oblik.

Bujni nerodni mladari na nižim dijelovima bočnih grana prorjeđuju se (ako su gusti) uklanjanjem do osnove, posebno ako rastu uspravno u unutrašnjosti krune. Sa takvih mladara ostavljenih prošle godine, na kojima su se formirale majske kitice u ovoj godini, rezidbu obaviti na mladar ili kratku rodnu granu, iznad dijela na kome su majske kitice.

Starije kratko i obrastajuće drvo podmlađuje se skraćivanjem na starije drvo ili potpuno uklanja ako je u njegovoj blizini mlado kratko rodno drvo.


Povezana biljna vrsta

Trešnja

Trešnja

Sinonim: - | Engleski naziv: Cherry | Latinski naziv: Prunus avium L.

Trešnja se uzgaja za potrošnju u svježem stanju, manji broj uzgaja se samo radi prerađevina (kompoti, džemovi, marmelade, sirovina za konditorsku industriju), a najmanje se... Više [+]

Tagovi

Vodopije Obnavljanje rodnog potencijala Nerodni mladari Dužina bočnih grana Ljetna rezidba Trešnja Zasjenjenost krošnje


Autor

Stanko Nekić

Više [+]

Diplomirani inženjer agronomije, specijalizovan za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrtarstvo i fitomedicinu.