U zasadima lješnjaka kompanije "Eko bosanska Posavina" ove godine odrađeno eksperimentalno navodnjavanje na parceli od 15 ha.
Da je danas teško opstati bez sistema navodnjavanja svjesni su u "Eko bosanskoj Posavini" gdje se zasad lješnjaka prostire se na 210 hektara. Ove godine odrađeno je eksperimentalno navodnjavanje na parceli od 15 ha.
Ova kompanija je preopoznatljiva u Derventi, ali i šire i sinonim je za poljoprivredu. Trenutno imaju tank od 50 hiljada litara, a ove godine dovlačit će vodu iz akumulacije.
"Plan je ove godine da završimo akumulaciju određenog kapaciteta i da sljedeće vidimo benefite samog navodnjavanja. Ukoliko se potvrde bolji prinosi, čeka nas zahtjevan posao kako svi površine stavili pod navodnjavanje", kaže Aleksandar Blagojević, tehnolog voćarstva u firmi.
Govoreći o lanjskim prinosima, Blagojević ističe kako je on bio solidan i dominirala je prva klasa. Prošle godine su u nevremenu koje ih je zadesilo krajem jula i početkom avgusta, izgubili od 30 do 50 posto roda u pojedinim parcelama.
"Kada je u pitanju ova godina, nasadi su u dobroj kondiciji i nadamo se da će tako i ostati", kaže Blagojević koji se nada i da neće biti vremenskih neprilika.
U nasadima imaju dvije sorte lješnjaka, rimski i istarski.
"Osnovna sorta nam je rimski koja zauzima 80 posto naših zasada. Prateća sorta je istarski duguljasti", ističe Blagojević, dodajući da vrše redovno održvanje nasada i tretmane.
"Eko bosanska Posavina", bez obzira na sve, ima siguran i zagarantovan otkup lješnjaka koje radi PP "Orahovica".
Inače, pored lješnjaka, ova firma ima oko 1.000 hektara ratarske proizvodnje, gdje gaje strmna žita pšenice tritikale i ječam. Od tog dijela 300 je hektara uzgoja sjemena kultura pšenice, ječma i soje.
Fotoprilog
Tagovi
Autor