Voćnjake Potkozarja je u nekoliko navrata poharalo nevrijeme i napravilo katastrofalnu štetu. Voćari su zatražili hitnu isplatu novčane pomoći.
Voćari su, kao i povrtari, ratari, u ovoj godini imali velikih problema, od vlažnog i kišovitog vremena, do vjetrova i grada koji ih je dotukao. Stotine hektara voća je oštećeno ili potpuno uništeno.
Zato su od Ministarstva zatražili da im se, u što kraćem roku, isplati dio novca koji je za njih predviđen u budžetu ministarstva.
"Radi se o oko dva i po miliona maraka, a nama budžetom pripada četiri. Već danas imaćemo sastanak sa ministricom finansija da vidimo po kojem modelu bi se isplatila pomoć. Najvjerovatnije će da bude prema proizvedenim i otkupljenim količinama voća u prošloj godini, za šta imamo podatke. Nemamo vremena da čekamo, svaki dan nam je važan", kaže Dragoja Dojčinović, predsjednik udruženja voćara Republike Srpske.
Grad i snažan vjetar zahvatio je sjeverni i sjeverozapadni dio RS. U nekoliko navrata, čak i po četiri dana zaredom, područje opština Kozarska Dubica, Prijedor, Laktaši, Srbac, Gradiška, Prnjavor, našlo se na udaru leda. Upravo je nekoliko lokalnih udruženja iz navedenih opština tražilo da se održi ovaj sastanak.
Prema riječima Tihomira Dejanovića direktora JP “Protivgradna preventiva RS“ u nekim situacijama nije bilo moguće djelovati raketama.
“Ne pamtim ovakvu godinu. Oblaci su znali da budu široki i po 100 kilometara, s aveć formiranim ledom, a pošto ne možemo da djelujemo preko granice s Hrvatskom, ta ogromna količina leda sručila se i na naše područje. Četiri dana ispaljivali smo po 100 raketa, da nismo, ko zna koliko bi veća šteta bila“, kaže Dejanović.
Goran Bursać, pomoćnik ministra poljoprivrede RS rekao je da Vlada RS stoji na raspolaganju voćarima i da će se prihvatiti svaki model za isplatu koji dogovore voćari među sobom.
Inače, voćari insistiraju da se ne formiraju komisije za procjenu šteta jer se tako gubi vrijeme kojeg nemaju. Stabla se bore da sačuvaju i ono malo plodova što je ostalo i zato je potrebna hitna finansijska injekcija da se voćnjaci prihrane i zaštite od daljnjeg propadanja.
Voćari će za narednu godinu tražiti da, za nabavku i postavljanje protivgradnih mreža, procenat sufinansiranja od strane ministarstva iznosi 70% kao i da s epoveća sufinansiranje premije osiguranja poljoprivredne proizvodnje.
Fotoprilog
Tagovi
Autor