Pretraga tekstova
Pored hemijskih mjera, potrebno je mehanički odstraniti zaražene mladice i do 20 cm ispod suhog djela jer gljivica ide dosta duboko u drvo
Proteklih nekoliko dana, vremenski uslovi su pogodovali razvoju bolesti paleži cvijeta i sušenju izbojaka – Monilinia laxa. Riječ je o gljivici koja prezimljuje na zaraženim granama, a zaraza se najlakše ostvaruje preko dijelova cvijeta zbog toga je zaštitu je najbolje uraditi početkom cvjetanja.
"Gljivica proizvodi toksine koji uzrokuju sušenje cvijeta i grančica. Pored hemijskih mjera zaštite potrebno je mehanički odstraniti zaražene mladice i do 20 centimetara ispod suhog djela jer gljivica ide dosta duboko u drvo", napominju iz Ministarstva privrede KS.
Od hemijskih zaštitnih sredstava preporučujuju primjenu nekih od sljedećih fungicida: Signum, Teldor SC 500, Switch 62,5 WG, Folicur WP 25, Indar 5 EW, Chorus 50 WG, ili neke od drugih preparate koji su zastupljeni u poljoprivrednim apotekama ili drugim kućama koje su registrirane za promet pesticidima.
Podsjetimo, simptomi Monilije se očituju krajem cvatnje kada su vidljive osušene grančice sa posmeđenim i osušenim cvjetovima. Grančice ostaju suhe i izgledaju kao da su spaljene vatrom. Višegodišnjim uzastopnim infekcijama dolazi do sušenja grana, pojave smolenja, voćka slabi, te dolazi do sušenja pojedinačnih dijelova krošnje ili pak cijelog stabla.
Stabla šljiva oboljela od monilije mogu da se izliječe - evo kako
Imajte na umu da je u vrijeme cvjetanja zabranjena je upotreba pesticida opasnih za pčele. Svako tretiranje je potrebno evidentirati, a ambalažu zbrinuti na pravilan način. Preparate koristiti u skladu sa uputstvom proizvođača.
Tagovi
Monilinia laxa Palež cvijeta Sušenje izbojaka Hemijske mjere Zaražene mladice Fungicidi
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Stanje alarmantno kiša još pada Sava nadolazi...