Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Stjenice
  • 06.07.2025. 09:00

Šta je uzrok tamnih i buđavih plodova lješnjaka?

Dvije materije među rijetkim su koje su dopuštene za primjenu, ali tu su i alternativine, prirodne metode.

Šta je uzrok tamnih i buđavih plodova lješnjaka?
Foto: Bojan Kecman
71
17
0

Stjenice predstavljaju sve veći problem posljednjih godina u povrtarskoj, ali i voćarskoj proizvodnji. Njihova otpornost na većinu insekticida, prilagodljivost na visoke temperature i manjak predatora, doveli su do toga da proizvođači skoro svih voćnih vrsta imaju problema, odnosno, muku muče kako da izađu na kraj s njima.

Sušna i topla ljeta pogoduju stjenicama koje imaju i više od pet generacija godišnje. Prezimljavaju na zaklonjenim mjestima, podrumima, kućama, štalama, ili rupama u zemlji. U maju ženke polažu jaja na donju stranu listova, a posljednjih godina i ranije, jer su proljeća sušnija i toplija.

Smeđa i zelena najveći su problem

Najveći problem na povrtarskim kulturama je zelena stjenica, koja napada i breskve, marelice, maline, lješnike, ali na voćarskim, još veće štete pravi smeđa mramorasta stjenica, koja napada jabuke, šljive, kruške, pa i lješnjake.

lješnjak
Unutrašnjost ploda propada

Često se u junu dešava da su lješnici čisti, svijetlo-zelene boje, a onda nakon nekoliko dana, jedna strana potamni i plod se poslije toga ubuđavi. Sve je to rezultat napada stjenice koja utiče na kvalitet plodova svih voćaka koje napada jer grize plodove i sisa sokove što dovodi do deformacije ploda.

Kada napadne lješnjak, pokrije mjesto uboda izmetom, pa se ne vide simptomi dok ne počne da tamni dio oko mjesta uboda. I unutrašnjost ploda propada, a simptomi su slični napadu lješnikovog surlaša s kojim se često poklapaju generacije stjenica.

Malo efikasnih insekticida

Mjere zaštite nisu lake. Pomaže obrada zemljišta u rano proljeće da se imaga izbace na površinu. Insekti su otporni, naročito imago, a najviše uspjeha bilježe preparati na bazi acetamiprida i lambda-cihalotrina. Ove dvije materije među rijetkim su koje su dopuštene za primjenu, ali je pitanje dana kada će i one biti zabranjene.

taman plod lješnjaka
Mjere zaštite nisu lake

Od alternativinih, prirodnih metoda, pomaže Neem ulje koje je dobar repelent, kao i kapsaicin koji sadrže čili paprike, a pomaže i jabukovo ili sirće za salatu. Dovoljna je litra sirćeta u 50 litara vode.

Stjenice ne vole miris bosiljka, nane i lavande. Problem je što se stabla moraju češće tretirati, ako se želi zaštita prirodnim sredstvima.


Povezana biljna vrsta

Lješnjak

Lješnjak

Sinonim: Lijeska | Engleski naziv: Hazel | Latinski naziv: Corylus avellana L.

Lijeska je sredozemna kultura i izrazito heliofitna biljka. Vrlo je neobična voćka jer za razliku od drugih vrsta koje cvatu u proljeće, ona cvate zimi i to od decembra do marta.... Više [+]

Fotoprilog


Tagovi

Zelena stjenica Lješnjak Acetamiprid Lambda-cihalotrin Neem ulje Kapsaicin


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.