Mašina za iskoštavanje suhih šljiva već postoji, ali Abdulah Smajlović bacio se na unaprjeđenje i osmislio stroj koji ne drobi koštice. Bravo za inovatora!
Abdulah Smajlović iz Srebrenika već se dugo bavi proizvodnjom i unapređenjem mašina za preradu voća i povrća, ljekovitog bilja i šumskih plodova. Tako je prošlog mjeseca na gradačačkom Sajmu šljive predstavljen je njegov jedinstven patent - mašina za iskoštavanje suhe šljive. Treba napomenuti da je to prva mašina ove vrste u BiH.
Primjenom inovativnih rješenja Abdulah je uspio riješiti probleme sa kojima su se susretrali konstruktori ove mašine u SAD-u i Južnoj Koreji.
Prijavljenih 5 patenata i 58 tehničkih unapređenja su uspjesi kojima se malo koji inovator može pohvaliti. Abdulah je u posljednje vrijeme naročito aktivan u oblasti prerade voća. Njegov najnoviji patent, mašina za iskoštavanje suhih šljiva, predstavljen je na ovogodišnjem gradačačkom Sajmu šljive.
Na ideju je došao kada je prije 5 godina vidio kako u fabrici za preradu voća iskoštavaju šljive, manuleno, tj. ručno. Jedan radnik u toku radnog vremena tim tempom ne može iskoštiti više od 30 kg suhe šljive. Tada se javila ideja za unapređenjem i mašinskom obradom suhe šljive.
Mašina za iskoštavanje šljiva je prva takve vrste u BiH.
Ljudi koji se bave inovacijom najprije moraju sagledati tehnički aspekt inovacije, i da li takav uređaj već postoji negdje u svijetu, što je naravno Abdulah i istražio.
"Kada sam pročitao da već slična mašina postoji u upotrebi u Americi i Južnoj Koreji, ali nije upotrebljiva jer lomi koštice, bacio sam se na unapređenje tehnike iskoštavanja", kazao je Smajlović.
S tim u vezi Abdulah je uspio napraviti takav jedan stroj koji ne drobi koštice. Međutim, tržište je takvo da se od proizvođača traži da napravi 2 varijante ove mašine. Prva je da se šljive iskoštavaju u originalnoj formi kakve i jesu, a druga je da se šljiva nakon iskoštavanja spljošti i bude poput pakovanja suhih smokvi, a sve to uz potpunu automatizaciju.
Abdulah već marljivo radi na potpunoj automatizaciji ovog patenta kako bi naredne godine predstavio potpuno automatizovanu mašinu.
Prijavljenih 5 patenata i 58 tehničkih unapređenja su uspjesi kojima se malo koji inovator može pohvaliti.
Obzirom da mašina radi uz minimalnu potrošnju električne energije i prilično jednostavan manuelni rad, proizvođači su za nju iskazali zainteresovanost tako da je Abdulah odmah svoju mašinu prodao, a u toku su novi pregovori oko narudžbi sa proizvođačima.
Potpuna automatizacija procesa prerade šljive je trenutno glavna preokupacija Smajlovića. A kako ističe naredni projekat bi trebao biti mašina za rehidrataciju šljive te sudeći po uspjesima ovog inovatora, mašina će uskoro ugledati svjetlo dana.
Svoje inovacije izlagao je na brojnim sajmovima u Moskvi, Seulu, Strazburu, Parizu, Nirnbergu, Ženevi, Ljubljani, Zagrebu, Zenici, Sarajevu, ali i drugim gradovima na kojima iz koji se vratio sa brojnim zlatnim i srebrenim medaljama. Dobitnik je u posebnog priznanja Udruženja privrednika Ruske Federacije i Asocijacije privrednika Francuske.
Naredni projekat bi trebao biti mašina za rehidrataciju šljive.
Jasno nam je da u BiH ima itekako mnogo inovatora koji svojim idejama mogu potpomoći razvoju bh. privrede i poljoiprivrede, stoga nam jedino ostaje da pružimo podršku inovatorima i da njihove ideje prihvatimo sa oduševljenjem.
Foto: Arhiva obitelji Smajlović
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Milan Tutić
prije 7 godina
Bravo majstore.