"Veliki problem posljednjih godina je nizak nivo humusa u zemljištu, pa je neophodno raditi na tome da se njegove količine povećaju", kaže profesor voćarstva Zoran Keserović
Prema posljednjem upozorenju meteorologa uz prodor hladne zračne mase sa sjevera evropskog kontinenta u BiH se očekuje značajniji pad temperatura zraka, uz izražene rizike od pojave mraza, posebno u centralnim i istočnim predjelima te na jugozapadu.
Najavljeni jutarnji mrazevi mogu dovesti do oštećenja na procvjetalim vrstama i sortama voća. Preporuka poljoprivrednim proizvođačima je da budu u pripravnosti tih dana i da prate vremensku prognozu, a ako imaju mogućnosti i da primijene mjere zaštite.
Najavljene padavine i temperature ispod nule prijete da ugroze prinos mnogih poljoprivrednih kultura, a naročito voćnih vrsta koje su u fenofazi cvjetanja i precvjetavanja. S obzirom na to da su voćke najosjetljivije na mraz upravo u ovim fazama neke kulture su već pretrpjele štete krajem druge dekade marta.
Hoće li polarni "Vortex" odrediti ovogodišnju voćarsku sezonu?
"Veliki problem posljednjih godina je nizak nivo humusa u zemljištu, pa je neophodno raditi na tome da se njegove količine povećaju. Da ga ima u dovoljnim količinama, biljke bi mnogo lakše podnosile razne vidove stresa", kaže za Agroklub profesor voćarstva Zoran Keserović sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Prema riječima našeg sagovornika, primjena biostimulatora na bazi algi ili huminskih i fulvo kiselina neće biti od koristi, naročito ako je temperatura pet do šest stepeni u minusu. Prognoziran intenzitet mraza, prijeti da nanese najveće štete u zasadima šljive i trešnje koje su u fazi cvjetanja, početak precvjetavanja.
"Preventivne mjere u borbi protiv mraza su zadimljavanje kao najstarija i najjeftinija mjera, ali za male parcele. Zatim, mnogo skuplje i ozbiljnije metode poput antifrost kao i spag sistema. Antifost sistem se uvodi prije nastupanja mraza, a postupak traje sve do onog momenta dok ne prođe opasnost od mraza", kaže ovaj stručnjak i dodaje da je mana ovog sistema veliki utrošak vode i energije, a što su veće površine, to su veći i troškovi.
"Takođe, uslijed natopljenog zemljišta većom količinom vode, poljoprivrednim proizvođačima je teže da mehanizacijom ulaze u zasade. Međutim, sada postoji i pulsni antifrost čiji je utrošak vode i energije znatno manji, pa samim tim nema problema prilikom ulaska na parcelu", ističe on.
Neizvjesno je u kojoj mjeri će najavljeni mraz uticati na prinos kultura, međutim, stručnjaci savjetuju da se redovni hemijski tretmani protiv prouzrokovača bolesti blagovremeno odrade.
S obzirom na to da je većina koštičavih voćnih vrsta trenutno u fenofazi početak do punog cvjetanja iz PSS Kuršumlija navode da u ovoj fazi i u vlažnim uslovima može doći do infekcije cvijeta prouzrokovačem sušenja cvjetova, grančica i mrke truleži koštičavog voća Monilinia laxa.
U uslovima gotovo svakodnevnih padavina koje su obilježile ovu sedmicu, veoma je teško sprovesti blagovremenu zaštitu. Međutim, s obzirom da se period nestabilnog vremena sa padavinama nastavlja i dalje, svim proizvođačima višanja i šljiva, čiji se zasadi nalaze u fazama cvjetanja, preporučuje se ulazak sa mehanizacijom u parcele čim vremenski uslovi to dozvole kako bi se sprovele adekvatne mjere protiv ovog patogena.
Naslovna fotografija: AK grafika/Jovana Cvetković/PIS Srbija
Tagovi
Autorica