Pretraga tekstova
Ukoliko su tokom berbe pogodni vremenski uslovi za razvoj bolesti, gubitak prinosa može biti veliki, a kvalitet plodova znatno pogoršan.
Na pojedinim područjima, u zasadima remotantnih (dvorodnih) sorti, malina se nalazi u fazi druge berbe, odnosno, još više plodova je obojeno (BBCH 89), piše Prognozno-izvještajna služba zaštite bilja.
Vizuelnim pregledom zasada pomenutih sorti polka, polana, heritidž i himbo top, na različitim lokalitetima, uočeno je prisustvo simptoma sive truleži plodova (lat. Botrytis cinerea).
Pojavi bolesti pogoduje vrijeme sa obilnim padavinama i visokom vlažnošću zraka. Malina je na infekciju ovim patogenom najosjetljivija u fazama cvjetanja i sazrijevanja plodova. Pri kraju cvjetanja parazit se nalazi na uveloj cvijetnoj kapici, tako da zaraze ostaju prikrivene sve do početka sazrijevanja plodova. Ukoliko su tokom berbe pogodni vremenski uslovi za razvoj bolesti, gubitak prinosa može biti veliki, a kvalitet voća je znatno pogoršan. Ako se maline prodaju u svježem stanju, siva trulež je najznačajniji ograničavajući činilac prodaje.
Zaštita maline poslije berbe i uklanjanja dvogodišnjih izdanaka
Kako smo ranije pisali, simptomi pomenute bolesti mogu se uočiti tek kada počne zrenje i tada se tek opažaju sive ili crne prevlake na plodovima. Patogen se uglavnom zadržava u biljnim ostacima na zemljištu kao i na dijelovima biljke koji su odumrli i to su povoljni uslovi za nastanak spora koje se vjetrom lako prenose.
Sa ciljem kontrole navedenog oboljenja preporučuju se sljedeće mjere:
Tagovi
Botritis Siva trulež maline Siva prevlaka Oboljenje maline
Autorica
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!