Pretraga tekstova
U cilju spriječavanja pojave retrovegetacije, ključno je da se intervencije započnu na vrijeme, praktično čim se uoči ponovno bubrenje pupoljaka.
Na terenu evidetniramo pojavu retrovegetacije na šljivi (Čačanska ljepotica) i višnji, ali i na krušci i jabuci. U pojedinim slučajevima bilježimo pojavu izraženog ponovnog cvjetanja - pojave koja je višestruko štetna za opštu kondiciju voćnih stabala.
U cilju spriječavanja pojave retrovegetacije, ključno je da se intervencije započnu na vrijeme, praktično čim se uoči ponovno bubrenje pupoljaka. U zasadima jabuke i kruške, tretmane za spriječavanje retrovegetacije najbolje je započeti odmah nakon berbe. U tu svrhu kao standardna mjera koristi se kombinacija preparata na bazi etefona (preparat Ethrel) i NAA (preparat Obsthormon 24A). Obično se rade dva tretmana u razmaku od 10 dana. Takođe se mogu koristiti pojedini preparati iz grupe triazola, sa izraženim retardantskim efektom, savjetuje Mirko Jokic iz PSSRS.
Osim tretmana koji se rade neposredno nakon berbe, i druge intervencije koje se rade nešto kasnije imaju pozitivan efekat na uvođenje biljaka u mirovanje. Preparati bakrom koji se rade u jesenjem periodu i tretmani za opadanje lista utiču na odrvenjavanje tkiva i pripremu biljaka za ulazak u fazu mirovanja.
Nažalost, u našim proizvodnim uslovima, ne pridaje se dovoljno pažnje pravilnoj ishrani voća tokom sezone koja, osim dobijanja većih i kvalitetnijih pronosa, ima takođe i funkciju pravilnog uvođenja biljaka u jesenje mirovanje.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Pripreme u toku 😇