Pretraga tekstova
Od stupnja diferenciranja cvjetnih pupoljaka ovisi rodnost voćke u sljedećoj vegetaciji. Pažnju treba obratiti i na retrovegetaciju.
Period nakon berbe voća, ne bi trebali smatrati periodom mirovanja, jer se i tada u voćkama odvijaju životni procesi koji je čine rodnom. Tada se nastavlja period diferenciranja cvjetnih pupoljaka za sljedeću godinu.
Diferenciranje pupoljaka je vrlo važan i složen proces u toku razvoja voćne vrste, za šta su neophodni optimalni vremenski uslovi i dobro kondicijsko stanje svake voćke. Ono ovisi od meteoroloških činitelja i od primjenjene agrotehnike i pomotehnike.
Na period početka diferenciranja i dužinu trajanja utiču i podloga, položaj grana u krošnji i mnogi drugi faktori.
"Kod pojedinih voćnih vrsta period diferenciranja cvjetnih pupoljaka počinje veoma rano u toku vegetacijskog perioda (krajem juna - višnja, jabuka), kod drugih od polovine augusta pa nadalje (kajsija, lješnjak) ili tek od polovine septembra (malina, kupina)", kaže dipl. ing polj. Nenad Stefanović.
U ovakvim vremenskim uslovima, mnogi jesenji radovi u voćnjaku se moraju odložiti za kasnu jesen ili početak zime da se ne bi poremetila ravnoteža prirodnih procesa u biljci. Trajanje faze diferenciranja cvjetnih pupoljaka uslovljeno je vrstom i sortom, a podložno je kolebanjima pod utjecajem vanjskih činitelja.
Od stupnja diferenciranja cvjetnih pupoljaka ovisi rodnost voćke u sljedećoj vegetaciji.
Bilježe se i pojave retrovegetacije kod voćaka - ponovna pojava lisne mase nakon opadanja iste. To je štetan proces, jer osim što smanjuje otpornost biljaka na niske temperature, one u narednu sezonu ulaze oslabljene, daju niži prinos i osjetljivije su na napade bolesti i štetočina.
"Takve voćke gube na kondiciji i nespremno će dočekati predstojeće zimsko mirovanje. Zbog toga je preporuka proizvođačima da obiđu svoje zasade i utvrde prisustvo retrovegetacije. Ako je ona u manjoj mjeri prisutna, preporuka je da se rano u proljeće (prije kretanja vegetacije), napravi intenzivnija rezidba, kako bi se voćka što prije oporavila od stresa i uspostavila fiziološku ravnotežu između rasta i rodnosti. Ako je retrovegetacija u većoj mjeri prisutna, treba tu lisnu masu orezati prije zime, a nakon toga napravit tretiranje bakarnim preparatima", savjetuje Stefanović.
Foto: Jasna Bajšanski
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Diferenciranje cvjetnih pupoljaka Cvjetni pupoljci Retrovegetacija voćaka Radovi u voćnjaku Voćke u jesen Nenad Stefanović
Autorica
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ječam u vodi, ako se voda brzo ne povuče iz usjeva pitanje kako će dalje teći njihov razvoj i da li će upšte