Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Bijeli drvotočac
  • 25.02.2025. 07:30

Orezati i spaliti grane zaražene bijelim drvotočcem - štete mogu biti ogromne

Kod mladih stabala, čak i jedna gusjenica može dovesti do potpunog propadanja drveta.

Orezati i spaliti grane zaražene bijelim drvotočcem - štete mogu biti ogromne
Foto: Bojan Kecman
  • 74
  • 19
  • 0

Zeuzera pyrina odnosno bijeli drvotočac je štetočina šuma, ali već nekoliko godina izaziva štete i na voćkama, naročito na orahu, mada su zabilježeni slučajevi i u drugim zasadima.

"Ozbiljnost napada varira u zavisnosti od starosti zasada. Kod mladih stabala, čak i jedna gusjenica može dovesti do potpunog propadanja drveta", upozorava savjetodavac Nikola Triki.

Trogodišnja stabla postaju izuzetno osjetljiva na vjetar nakon napada ove štetočine. Intenzitet napada se povećava tokom sušnih godina, kada je i suhoća tla veća. Oštećena i oslabljena stabla postaju podložna napadu drugih štetočina. Zdrava stabla, naravno, bolje podnose prisustvo bijelog drvotočca.

Ženke polažu oko hiljadu jaja u pukotine kore

Pojašnjava kako se napadnute grančice suše iznad mjesta gdje su gusjenice izbušile hodnike. Izlazni otvor gusjenice često prelazi prečnik od 1 cm, a kroz njega izlazi piljevina. Smatra se da gusjenice izlučuju i određene toksične materije koje dodatno oštećuju drveće.

Bijeli drvotočac - opasna je i jedna gusjenica, kako suzbiti štetočinu?

Nadalje, ova stručnjak iz PSSS Smederevo, ističe kako u našim klimatskim uslovima razvoj jedne generacije traje 2 do 3 godine. Odrasli leptiri pojavljuju se od juna do avgusta, žive kratko i ne hrane se, njihov životni vijek je do 10 dana. Ženke se pare odmah nakon pojave i polažu oko 1.000 jaja u pukotine kore, a ponekad i u zemljište.

gusjenica u grani
Gusjenice se ubušuju u vršne dijelove grančica

Nakon 7 do 23 dana iz jaja se razvijaju gusjenice. One prvo ostaju u svilenkastom kokonu, iz kojeg izlaze u zoru ili sumrak. Zatim se ubušuju u vršne dijelove grančica i prave hodnike prema dole. Povremeno izlaze iz prvobitnih hodnika i ubušuju se u nove, deblje grane. Tokom sljedeće godine, napominje, spuštaju se sve niže, dolazeći do debljih grana, pa čak i do stabla.

Suzbijanje bijelog drvotočca

Kaže kako se ova štetočina može preventivno suzbijati u vrijeme kada gusjenice izlaze iz jaja i u periodu prvog leta, kada povremeno izlaze iz svojih hodnika. Preporučuje se primjena insekticida sa dubinskim djelovanjem kako bi se uništile i one gusjenice koje su se već ubušile u grančice, ali se još uvijek nalaze plitko ispod kore.

"Najvažnije mjere suzbijanja su mehaničke, što podrazumijeva orezivanje i spaljivanje zaraženih grana, vodeći računa da se ukloni i gusjenica drvotočca zajedno sa njima", savjetuje te dodaje da se za uspješnu kontrolu ove štetočine preporučuje korištenje zdravog sadnog materijala.

Zaražene grane potrebno je redovno uklanjati i spaljivati, pri čemu se mora odstraniti i dio u kojem se nalazi štetočina. Stara zaražena stabla treba potpuno ukloniti iz zemljišta i spaliti, jer mogu biti izvor zaraze za mlada stabla.

"Važno je napomenuti da se bijeli drvotočac može prenijeti zaraženim sadnicama, pa je neophodno obratiti posebnu pažnju prilikom izbora sadnog materijala", zaključuje Trikić.


Tagovi

Bijeli drvotočac Zeuzera pyrina Štetočina šuma Nikola Trikić Toksične materije Suzbijanje štetočine


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.