Pretraga tekstova
Na šta obratiti pažnju prilikom rezidbe, naročito starijih stabala?
Jedino su jabuke, kasne sorte, ostale sa lišćem na granama, ali svakim novim zahlađenjem, dolaziće i do opadanja listova, što se već desilo sa kruškama. U našim zasadima prisutno je dosta starijih stabala krušaka koje, inače, mogu da plodonose i više od 50 godina. Uostalom, sve donedavno, posebno u okolini Gradiške, bilo je većih površina sa stablima starijim od pet decenija.
Prilikom rezidbe ovakvih stabala, pažnju bi trebalo obratiti na vrhove krošanja, na kojima je, naročito ako nije urađena ljetnja rezidba, prisutno na desetine vodopija koje crpe snagu stablima, ne samo tokom zime, već i u periodu mirovanja.
Do njihovog rasta dolazi jakom zimskom rezidbom, višegodišnjim rezanjem na čep, vrhova stabala i neredovnom ljetnjom rezidbom. U toku sezone mogu da narastu i više od dva metra i na vrhu formiraju gusti splet grana koji se teško reže, potrebno je vrijeme, a što je najgore, dolazi do otežane zaštite stabala od bolesti i štetočina jer zaštitna sredstva ne mogu da dopru do prezimljujućih formi štetočina, između grana.
Ako se na kraju vegetacije, neposredno prije rezidbe stabala, na visini iznad dohvata ruke s makazama, nalazi mnogo vodopija, najbolje je da se uradi rez motornom pilom, na bočnu, tanju granu, najbolje da je pod uglom od 60 ili 90 stepeni. Tako ćete se, jednim potezom, riješiti velikog problema, ako bi ostavili jednu vodopiju, sa mnogobrojnim rezovima oko nje. Na vodopijama raste i lišće koje, kad ih ima mnogo na malom prostoru, takođe otežava prodor zaštitnih sredstava u unutrašnjost gornjeg dijela krošnje.
Od odsječenog dijela može se dobiti, kidanjem vodopija sa strane, i panj za loženje, a što je najvažnije, zaštita preostalog dijela stabla, mnogo je lakša u narednoj vegetaciji, pod uslovom da se uradi ljetnja rezidba. Ako se ne uradi, iz debelog reza izrašće, ponovo, mnogobrojne vodopije. Zato se krajem juna, može početi sa ljetnjom rezidbom, ali bez korišćenja makaza. Vodopije izrasle iz reza kidaju se rukama, a na mjestu kidanja, brže će se formirati kalusno tkivo koje spriječava infekcije stabla patogenima.
Naravno, ostatak krošnje takođe se siječe tako što će se vodopije orezati, naročito ako su blizu provodnice. Istina je da na vodopiji koja nije rezana, dolazi do formiranja rodnih pupoljaka i plodova koji su najboljeg kvaliteta, tako da se poneka vodopija može ostaviti u donjem dijelu krošnje, ali bliže ivici krošnje, da ne zasjenjuje središnji dio stabla.
Tagovi
Rezidba krušaka Vodopije Provodnica Štetočine Zaštita krušaka Kidanje grana
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)