Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Rane trešnje
  • 12.05.2025. 12:00

Okomili se na poljoprivrednike zbog visokih cijena: "Trešanja nema, uništena vegetacija"

Cijene ranih trešanja izazvale salvu negativnih komentara. "Vala mi je dosta i ovih seljačkih izjava", veli jedna komentatorica. No, šta je pozadina?

Okomili se na poljoprivrednike zbog visokih cijena: "Trešanja nema, uništena vegetacija"
Foto: Shutterstock/Klimek Pavol
  • 99
  • 39
  • 1

Trešnje su ovih dana pokorile medijske naslovnice i to 'zahvaljujući' prodajnim cijenama. Prozvali su ih luksuznim voćem, jer na većini tržnica koštaju između 20 i 25 maraka po kilogramu. A, čini se da si kilogram rijetko ko može priuštiti.

U komentarima ispod takvih objava na društvenim mrežama se, narodski rečeno, većinom osipa 'drvlje i kamenje' na poljoprivrednike: "A nikakva posla ni truda oko trešnje samo branje i oni bi da se obogate"; "Vala mi je dosta i ovih seljačkih izjava. Problem ubrati trešnju"; "Kila trešanja radna kili mesa, bolje meso"; "Cijenim rad poljoprivrednika, ali ovo je previše" ...

Trešanja nema

Istini za volju, riječ je o ranim trešnjama, koje su oduvijek bile skuplje u odnosu na one koje stižu u sezoni. Ipak za ovako visoke cijene, nisu 'krivi' proizvođači. Naime, protekle subote su na Veletržnici u Tasovčićima kod Čapljine, najvećoj zelenoj pijaci u Federaciji BiH, trešnje su koštale od 8 do 10 KM po kilogramu, javlja Caportal.

U cijenu se potom ugrade nakupci i prodavači, pa do krajnjeg kupca ona se više od dvostruko uveća. Komentatori na društvenim mrežama, navode kako se u Hercegovini mogu kupiti i po cijeni od 5 do 7 maraka.

trešnje u gajbi
Suhi led uništio vegetaciju, kaže Bubalo

"Problem ove godine, kao i prethodne dvije, je što trešanja nema. Vremenske prilike su se promijenile u zadnjih 10 do 15 godina. U vrijeme kad priroda treba da miruje, tad su temperature znatno rasle, što u tom periodu otvara vegetaciju i one počinu da cvjetaju, i baš u onom ključnom periodu totalno drugi nivo temperature. Suhi led kako ga zovu, uništi vegetaciju, tako da je nema", kaže Salem Bubalo, koji je inače organizator hercegovačkog sajma "Dani trešnje".

Zbog slabog roda, ni ove godine, kako kaže, neće biti sajma. Prolongiran je za neka bolja vremena. "Dani trešnje običnu su bivali zadnje sedmice u petom mjesecu, kada ih bude najviše, ali sada niko ništa ne smije da prognozira, vremenske prilike ne dozvoljavaju da planiramo", dodaje Bubalo.

Cijene proizvoljno formiraju

Komentirajući cijene trešanja, kaže kako su količine ranih, koje se pojave već početkom maja, uvijek bile manje, što i najviše utječe na skupoću.

"Možda kasne sorte, koje se pojave, mogu malo da ublaže cijenu, ako ih bude u razumnim količinama. Teško je to očekivati", ističe naš sagovornik.

Jedna trešnja pola marke, a nije zbog krize?

Cijene su, dodaje, proizvoljna konstrukcija koja verovatno ne može dati odraz nikakvih realnih prilika.

"Znači mogu sad da kažem bit će i 10 maraka, bit će i 50 maraka. To proizvoljno formiranje cijela nema neke ekonomske opravdanosti, niti mogućnosti da se napravi neki značajni rezultati", zaključuje Bubalo.


Tagovi

Cijene trešanja Visoke cijene Luksuzno voće Salem Bubalo Rane trešnje Kasne sorte


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.