Kako se obavlja proljetna rezidba borovnice, na šta obratiti pažnju te kako tretirati biljke nakon rezidbe?
Borovnica je voćka koja zahtijeva pravilnu njegu, ako računate na visoke prinose i kvalitetne plodove. Proljetna rezidba i tretiranje važni su koraci u održavanju zdravlja biljke i poticanju plodovanja.
Rezidba ima višestruk značaj. Ako se radi redovno smanjuje gustoću grana, što poboljšava prozračnost i smanjuje rizik od gljivičnih bolesti. Uklanjanjem starih i slabih grana, biljka usmjerava energiju na razvoj novih izdanaka i plodova. Također, omogućava održavanje željenog oblika i veličine grma, što olakšava berbu i njegu.
Proljetna rezidba borovnice obavlja se ranog proljeća, prije početka aktivnog rasta biljke. Idealno vrijeme je kada su temperature stabilne i nema opasnosti od jakih mrazeva. Ako su zime oštre, rezidbu je bolje obaviti kasnije kako bi se izbjeglo oštećenje biljaka.
Koristite oštre, čiste alate (makaze, sjekači) kako bi se izbjeglo oštećenje grana i širenje bolesti. Alate dezinficirajte prije i nakon upotrebe (npr. alkoholom ili bakrenim preparatima). Uklonite sve suhe, oštećene ili bolesne grane, jer one neće davati plodove i mogu biti izvor bolesti. Uklonite i grane koje rastegnu prema unutra ili se preklapaju s drugim kako bi poboljšali struju zraka i smanjili rizik od bolesti.
Ako je grm pregust, prorijedite mlade grane kako bi biljka dobila dovoljno svjetla i prostora za rast. Dovoljno je da ostavite 4-6 najjačih mladih grana po grmu i one će biti glavni nosioci plodova u tekućoj sezoni.
Dugačke grane skratite za oko 1/3 njihove dužine, ali pazite da ne pretjerate, jer to može smanjiti prinos. Uklonite sve izdanke koji rastu iz podnožja grma, osim ako ih ne planirate koristiti za obnavljanje grma.
Tokom rezidbe imajte na umu:
Nakon rezidbe, važno je zaštititi biljke od bolesti i štetočina te im osigurati optimalne uvjete za rast. Tretirajte borovnicu bakrenim preparatima (npr. Bordeauxova kaša) kako bi spriječili pojavljivanje gljivičnih bolesti. Ovi preparati su posebno korisni za prevenciju plijesni i drugih patogena.
Primijenite gnojivo bogato azotom jer ono potiče rast novih izdanaka. Koristite ona specifična za borovnicu, koja imaju nizak pH. Dodajte i kompost ili organsko gnojivo kako bi se poboljšala struktura tla i obogatila hranjivim tvarima.
Uzgoj borovnica u kontejnerima - koje su prednosti i nedostaci?
Nakon rezidbe i tretiranja, postavite sloj malča (npr. piljevina, borova kora) oko grmova. Malč zadržava vlagu, smanjuje rast korova i održava kiselost tla. Osigurajte redovno navodnjavanje, posebno ako proljeće u nastavku bude suho. Borovnica zahtijeva vlažno tlo, ali ne podnosi prekomjernu vlažnost.
Tagovi
Autor