Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Berba voća
  • 13.07.2024. 10:30

Nikad ranija berba voća: Ljetnu rezidbu ne radite, trule plodove uklonite

Nikad toplija godina dovela je do toga da su voćke ranije stigle za berbu. No, tu su i ožegotine i gljivice!

Nikad ranija berba voća: Ljetnu rezidbu ne radite,  trule plodove uklonite
Foto: Bojan Kecman
  • 180
  • 44
  • 0

Sve voćne vrste ove godine brale su se i braće se i do dvadesetak dana ranije u odnosu na prošlu godinu. Uzrok je u blagoj zimi i relativno toplom proljeću.

Većina sorti jabuka i krušaka izbjegle su proljećne mrazeve. Voćari zadovoljno trljaju ruke, za razliku od 2023. godine, dok je kod šljiva i ostalog koštičavog voća, rod varirao od područja do područja.

Podbacio rod malina

Uglavnom, rod koštičavih voćaka, mnogo je bolji u odnosu na prošlu godinu. Borovnice i dunje, takođe su izbjegle mrazeve i odlično su rodile, dok je, u većini krajeva, za razliku od kupina, rod malina podbacio, kako zbog hladnijeg kraja proljeća, tako i bolesti kao što je ljubičasta pjegavost izdanaka.

Jabukama je voda sada najpotrebnija

Ipak, nikad toplija godina dovela je do toga da su voćke ranije stigle za berbu. Borovnice i maline počele su da se beru krajem maja i berba je skoro završena i u višim područjima. Već je obrana šljiva, čačanska rana, a počela je, ili će ubrzo početi s berbom i čačanska ljepotica. Stenlej i čačanska rodna počele su da dobijaju boju i počeće da se beru najkasnije do početka avgusta što je 15 do 20 dana ranije u odnosu na normalne godine.

Kod jabuka, do kraja jula mogla bi da počne berba sorte Gala. Što se tiče krušaka, počela je berba sorte Butira, a junska ljepotica brala se već u prvoj polovini juna. Za nekoliko dana, počeće i berba Santa Marije koja se, uglavnom, posljednjih godina počinje brati početkom avgusta.

Ne raditi ljetnju rezidbu

Imajući u vidu visoke temperature i tropske noći, voćarima se ne preporučuje ljetnja rezidba voćaka kako ne bi došlo do stresa biljaka i prijevremenog opadanja plodova usljed visokih temperatura i ožegotina od sunca.

Obavite tretman zaštitnim sredstvima sa što kraćom karencom

Zbog nedavno završenog kišnog perioda na stablima se mogu primjetiti i truli plodovi. Razlog je gljivica Monilinia fructigena koja uzrokuje truljenje plodova na kojima se pojavljuju bijeli, koncentrični prstenovi, puni konidija.

Konidije se prenose i ostvaruju infekciju na okolnim plodovima, naročito u unutrašnjosti krošnje, u kojoj je prisutno više vlage. Takvi plodovi trebalo bi da se uklone sa stabala i da se obavi tretman zaštitnim sredstvima sa što kraćom karencom.

Navodniti zasade

Meteorolozi najavljuju još dvije sedmice sušnog perioda. Iako još ima vode u gornjem sloju zemljišta, bilo bi dobro da se, u tom periodu, obave barem dva navodnjavanja, što sistemom kap po kap, što rasprskivačima, odnosno, kišenjem.

Efikasno navodnjavanje voća i povrća tokom suše: Savjeti i strategije

Kod jabuka i krušaka, kao i šljiva, dolazi do nalijevanja ploda i sad im je voda najpotrebnija.  


Fotoprilog


Tagovi

Berba voća Trulež plodova Monilinia fructigena Nalijevanje ploda Navodnjavanje voćaka Ljubivčasta pjegavost izdanaka


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)