Nema objašnjenja za prerano kretanje vegetacije jer je zima obećavala i bila je hladnija u odnosu na prošlogodišnju.
Voćari su začuđeni brzinom buđenja vegetacije, odnosno, ubrzanim razvojem pupoljaka. Prije samo dvadesetak dana nije bilo riječi o kretanju vegetacije, što zbog snijega, niskih jutarnjih temperatura, pa i nedavnog perioda sa nižim dnevnim temperaturama. Ako se nastavi period sa visokim temperaturama, do početka aprila voćke će biti u fazi cvjetanja.
Nema objašnjenja za prerano kretanje vegetacije jer je zima obećavala i bila je mnogo hladnija u odnosu na prošlogodišnju.
Voćke su imale dovoljno dana sa niskim temperaturama, ali, ako temperature u narednim danima ostanu visoke, cvjetanje će da uslijedi otprilike u isto vrijeme kao i 2024. godine, kada je početkom aprila bilo u toku ili završeno cvjetanje većine voćnih vrsta.
Trenutno, kod ranih sorti breskvi, već je došlo do cvjetanja ili pojave roze pupoljka. Kajsije su takođe počele da cvjetaju, mada je njihov broj u dvorištima ili zasadima, zanemarljiv. Džanarike su procvjetale u nižim područjima, ali ono što brine jeste da su pupoljci jabuka, krušaka, šljiva, borovnica, neuobičajeno brzo iz faze mirovanja, prešle u fazu buđenja.
Pojedine sorte jabuka su u fazi mišjih ušiju, a kod krušaka u istoj fazi, ali i fazi otvaranja listića, kao kod sorte Abate Fetel, ili u fazi otvorenih listova sa vidljivim cvjetnim pupoljcima, što je slučaj kod junske ljepotice. Kod šljiva, dolazi do otvaranja prvih listića i ubrzo će da uđu u fazu bijelog balona. Borovnica će ove godine, ako se zadrže više temperature, prije da procvjeta u odnosu na prošlu godinu. Kod malina je već počelo listanje.
Meteorolozi u narednim danima predviđaju blaže zahlađenje praćeno povremenim padavinama, ali to će da bude nedovoljno za usporavanje procesa listanja i cvjetanja. U problemu su i rezači kojih nema dovoljno i ne mogu da stignu da orežu voćnjake.
Odmah poslije najavljenih padavina, trebalo bi da se obavi zaštita voćaka bakarnim sredstvima, u manjim dozama, ali bez prskanja voćaka koje su procvjetale jer su bakar i mineralna ulja štetna za pčele. Nedugo poslije bakra, u konsultacijama sa stručnjacima za zaštitu bilja, biće vrijeme da se izvrše prvi tretmani protiv bolesti i štetočina.
Bakar će da odradi dio posla, ali nedovoljno da spriječi npr. na kruškama, polaganje jaja kruškine buve, koje uveliko traje.
Fotoprilog
Tagovi
Autor