Kod voćaka u prve tri sedmice poslije cvjetanja dolazi do prvog talasa masovnog otpadanja plodova. Koji su uzroci ove pojave?
Kod voćaka u prve tri sedmice poslije cvjetanja dolazi do prvog talasa masovnog otpadanja plodova. Tada otpadaju neregularno oplođeni i zametnuti plodovi - oni zametnuti bez oplodnje, sa malim brojem embriona ili oni u kojima je došlo do uginuća embriona.
Uzroci ovog otpadanja su biološki i ekološki, a javlja se i otpadanje uslijed zasjene i slabe ishranjenosti voćaka.
Kod jabučastih voćaka 10 do 20 dana poslije cvjetanja i zametanja dolazi do prvog masovnijeg otpadanja. Osnovni uzroci su poremećaji u oprašivanju i oplodnji. Otpadaju plodovi u kojima je došlo do abortiranja većeg broja embriona, kao i plodova sa malim brojem formiranih embriona. Najviše otpadaju plodovi kod cvjetova koji su kasnije stupili u fenofazu punog cvjetanja.
Također, više otpadaju plodovi sa rodnog drveta, čiji položaj u krošnji ne obezbjeđuje dobru osvijetljenost i ishranu (zagušeni i nedovoljno osvijetljeni dijelovi) u odnosu na rodno drvo dobro smješteno u krošnji. Osim toga, triploidne sorte pokazuju izraženo otpadanje, što se može umanjiti dobrim izborom i rasporedom oprašivača u voćnjaku.
Intenzitet ove pojave u ovoj majskoj fazi je veći sa slabo ishranjenih stabala i u godinama sa nepovoljnim klimatskim uslovima za oplodnju. U godinama kada dolazi do pojave niskih temperatura u početnoj fazi razvoja ploda, javljaju se oštećenja na plodovima, koja zavise od stepena zahlađenja i dužine trajanja niskih temperatura, i mogu izazvati otpadanje plodova.
Mladi plodovi jabuke i kruške stradaju na temperaturama - 1,1°C do - 2,7°C. Mrazevi slabijeg intenziteta ne moraju izazvati masovniju pojavu, ali izazivaju oštećenja u vidu nekrotičnog prstena u vršnom dijelu ploda, koji utiče na njegov estetski izgled.
Kod koštičavih voćaka prvo masovno otpadanje plodova javlja se 2 do 3 sedmice poslije cvjetanja. U početku otpadaju plodovi sa neoplođenim jajnim ćelijama, a kasnije i plodovi u kojima je došlo do ranog abortiranja embriona. U ovoj fazi otpada relativno veliki broj zametnutih plodova sa raznim defektima, i u povoljnim uslovima za oplodnju kod svih vrsti i sorti koštičavih voćaka.
Drugi period kod koštičavih voćaka javlja se u fazi odrvenjavanja koštice, i kod ranih sorti počinje ranije, a kod kasnih sorti kasnije, zbog razlike u brzini razvoja ploda. U ovoj fazi otpadaju plodovi u kojima je, tokom rasta i razvoja, došlo do abortiranja embriona.
Ostali periodi otpadanja plodova voćaka (jabučastih i koštičavih) su jun (kod koštičavih voćaka i kod promjene boje plodova - "šarak") i treći talas je u fazi zrenja - pred berbu.
Tagovi
Autor