Pretraga tekstova
Šljiva i krušaka skoro da nema. Ni jabuke, koje su se dobro držale, po svemu sudeći neće dobro proći.
Velika količina padavina, praćena vlažnošću, temperaturnim oscilacijama, gradom, a na početku vegetacije i mrazom dovela je do toga da, u odnosu na prošlu godinu, na policama neće biti dovoljno domaćeg voća. Voćari su saglasni da je ova godina najgora za voćarstvo.
"Od berbe većine voćnih vrsta u ovoj godini neće biti ništa", ističu u Udruženju voćara Republike Srpske.
Šljiva i krušaka skoro da nema. Vremenske nepogode najbolje je izdržala sorta Elena, ali nje ima vrlo malo, dok su glavne sorte čačanske produkcije i Stenley, podbacile. Zbog ogromne vlažnosti, bolest Monilia najviše je napala sortu Stenley, a kod ostalih sorti došlo je do masovnog odbacivanja plodova, jer oplodnja nije uspjela zahvaljujući čestim kišama i nedostatku toplote. I na istoku Republike Srpske stanje nije dobro.
"Šljiva je dobro rodila ove godine, kao i svo ostalo voće, međutim, imali smo grad i sada je situacija teška jer smo orijentisani izvozu. Sav ovogodišnji rod završiće kao industrija. Najgore je što, iako smo izvršili tretmane zaštite nakon grada, ipak dolazi do odbacivanja plodova, zbog nenormalno velike količine padavina i vlage. Ne znam šta ćemo jer se bavimo samo proizvodnjom i zavisimo od toga", kaže Darko Milošević iz Tutnjevca, kod Ugljevika.
Krušaka skoro i da nema. Ona je najviše osjetljiva na nedostatak toplote i sunca i oplodnja nije uspjela. Nešto plodova biće na sortama Fetel i Konferans, dok je Santa Marija, u većini zasada, potpuno podbacila s rodom. Ni jabuke, koje su se dobro držale, po svemu sudeći neće dobro proći.
Preživjele su mrazeve jer kasnije cvjetaju, ali je predugačak period s padavinama uzeo danak.
"Imali smo ove godine 17 infekcija, odnosno, napada Venturie inequalis, prouzrokovača čađave krastavosti, što se nikada nije desilo. Zasićenost zemljišta vodom je nevjerovatna. Bare s vodom pojavljuju se pri vrhu brda, mehanizacijom je skoro nemoguće ući, tragovi koje ostavljaju točkovi su preduboki. Dolazi do opadanja plodova, naročito na sortama Ajdared i Zlatni delišes, tako da ne znamo šta će da bude", ističe Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske.
Višnje i trešnje takođe je napala Monilia, odnosno bolest sušenja cvjetova, grana i plodova. Iako su imali više tretmana, bolest je zahvatila skoro svako stablo, jer su kiše saprale depozite primjenjenih sredstava. Takođe, došlo je do pucanja plodova, naročito na trešnjama.
Dunja je takođe izbjegla mrazeve, ali ogroman problem je nemogućnost aplikacije zaštitnih sredstava, dok je berba borovnica počela, iako su proizvođači imali problema sa Botritisom, odnosno, truleži plodova. Slično je situacija i sa malinama.
Voćari su prinuđeni da traže pomoćvod nadležnih institucija jer niko nije mogao da pretpostavi da će godina biti toliko loša.
Tagovi
Dragoja Dojčinović Darko Milošević Ajdared Botritis Monilia Udruženje voćara Republike Srpske Kiša Vlaga Fetel Konferans Stenley
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...