U Gustovarama raste dobra šljiva, kod Jovana Pavlovića. Ovdje je prije živjelo 500 duša, a sada svega stotinjak, osim kad se sjate gastarbajteri.
Prije tri godine, Jovan Pavlović, posadio je 200 sadnica šljiva u svom selu, Gustovara, nedaleko od Mrkonjić Grada. Ako ove godine ne bude mraza, može da očekuje dobar rod.
Šljive su ušle u četvrtu vegetaciju, a nabavljene su u saradnji s Jedinicom za koordinaciju projekata u poljoprivredi Republike Srpske. Sadnice su se kupovale po povoljnijoj cijeni i svaka se primila, a osim šljiva, voćari su sadili jabuku, krušku i lješnik.
Stotinu sadnica je čačanske rodne i po 50 stabala savke, odnosno, požegače i čačanske ljepotice. Iako je ljepotica više stona sorta, može od nje da se napravi dobra rakija, kaže nam, a kamoli od rodne i savke.
"Želim da pravim rakiju jer je cijeli kraj poznat po dobroj i kvalitetnoj rakiji. Prošle godine imao sam nešto roda a, iako ovde zna često da bude mraz, za sada je stanje dobro i posljednji snijeg i niske temperature nisu pričinile štetu. Pupoljci su još zatvoreni", ističe Jovan.
U jesen prošle godine, oko sadnica je bačeno je NPK đubrivo 7:20:30, a druga polovina biće bačena u narednim danima, odmah poslije prskanja bakarnim sredstvom.
"Prije đubriva isfrezaću zemlju, pošto imam frezu koja može dobro da usitni zemlju i da dođe do samog stabla. Ima dosta rodnih pupoljaka, zemlja je dobrog kvaliteta, iako je na 650 metara nadmorske visine. U Gustovari ima mnogo stabala šljiva, uglavnom su to stara stabla. I sam imam iznad ove parcele 20 starih stabala čačanske rodne", naglašava Pavlović, dodavši da u posljednjih 20 godina, samo dva puta nije rodila.
Ovih 200 sadnica su posađene na parceli koja je na nižoj nadmorskoj visini, ali se nada da neće biti mraza.
Zima je bila jaka što je dobro za voćke. Malo problema Jovanu pravi srna koja preskoči ogradu kad je dubok snijeg i zna da ošteti koru stabla.
Prema njegovim riječima, u Gustovari je prije živjelo 500 duša, a sada svega stotinjak. To je slučaj i u većini ostalih sela u opštini jer se mladi iseljavaju, najviše u Austriju i Njemačku, a inače je ovaj kraj poznat po gastarbajterima koji su prije raspada bivše države, otišli trbuhom za kruhom u inostranstvo.
Iako je po struci mašinski inženjer, Jovan se dugo bavio trgovinom tako da ne treba sumnjati da će se snaći i s prodajom rakije, kada stabla stupe u punu rodnost i ako se odluči da je prodaje.
Tagovi
Autor