Pretraga tekstova
Pojedine opštine u RS kao i neki kantoni u Federaciji Bosne i Hercegovine, svoje proizvođače malina stimulišu i sa 0,30 KM za jedan kilogram.
Proizvođači maline iz Bratunca, Srebrenice i Milića izrazili su nezadovoljstvo povodom najavljene visine premije za prošlogodišnji rod ove voćne vrste, a koja bi trebala da iznosi 0,10 KM za jedan kilogram.
Iz Udruženja malinara "Vilamet" kažu kako imaju podatak da je nadležno ministarstvo izdvojilo ovaj iznos potpora za prošlogodišnji rod, ali prema riječima predsjednika Upravnog odbora ovog udruženja, Ivana Stojanovića, ono šo njima smeta je to što niko nije uzeo u obzir činjenicu da su prošlosezonski prinosi bili manji za oko 30 do 50 odsto u odnosu na ranije godine, navodi Srna.
Stojanović dodaje kako su u Ministarstvu poljoprivrede, šumarastva i vodoprivrede Republike Srpske ocijenili da je u 2020. godini bila dobra cijena za ovu jagodastu vrstu, ali da ipak kod određivanja visine potpornih sredstava treba uzeti u razmatranje i to da su prinosi bili značajno umanjeni.
Prema njegovim riječima, pojedine opštine u RS kao i neki kantoni u Federaciji Bosne i Hercegovine, svoje proizvođače malina stimulišu i sa 0,30 KM za jedan kilogram.
"Na području regije Birač, gdje i jeste njena najveća proizvodnja, lokalne samouprave ne izdvajaju podsticaje za malinare što uzrokuje nerentabilnost uzgoja, ali i smanjenje broja i intenziteta zasada ovog voća, a u krajnjem slučaju i cjelokupne proizvodnje", naveo je predsjednik Upravnog odbora "Vilameta".
Zagarantovana cijena malina ohrabrila bi malinare da povećaju proizvodnju
Podsjetimo, prošle godine u ovom istom periodu, u pomenutim udruženjima takođe je vladala neizvjesnost.
Jedan od problema koji je bio prisutan i ranijih godina, nastavio se i prošle sezone, a to je nedostatak berača bez obzira što su dnevnice gotovo dvostruko veće.
"Uprkos tome, teško ih je naći jer su mnogi otišli da rade u inostranstvo. Plašim se da će u budućnosti opstati samo oni proizvođači sa dovoljno članova u domaćinstvu koji mogu da rade u malinjacima", istakao je Ljubiša Alempić, predsjednik Udruženja malinara Bratunca, Srebrenice i Milića "Vilamet".
Tagovi
Proizvodnja maline Cijena maline Visina premija Ivan Stojanović Ljubiša lempić Nedostatak berača
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇