Limun u BiH je jedna od skupljih namirnica, bilo da se radi o kupovini sadnice ili gotovog proizvoda. Naime, limun po kilogramu košta 7 KM, dok stablo limuna doseže cijenu od 500 KM.
Cijena limuna od sedam KM po kilogramu ponovno je postala aktualna u BiH. Potrošači se žale kako je cijena limuna previsoka i kako je kilogram limuna došao kao i kilogram mesa.
Opravdanosti za ovakvu visoku cijenu potrošači ne mogu naći budući da je kilogram limuna pri uvozu nešto više od jedne KM.
Tijekom prvih šest mjeseci 2016. godine u BiH je ukupno uvezeno 4.751.817,79 kilograma limuna, ukupne vrijednosti 6.075.027,02 KM. U BiH se limun uvozi iz Italije, Grčke, Turske, ali i Španjolske.
Ova voćka nema samo paprenu cijenu pri prodaji. Sadnice limuna mnogi su vidjeli kao izvor zarade, te ih prodaju po zaista različitim cijenama. Ovisno od sorte sadnice limuna se na bh. tržištu mogu naći od sedam do 150 KM. Limun mjesečar se može naći od 40 do 70 KM. Cijena sadnice sibirskog limuna je nešto jeftinija, te ju je moguće naći po četiri KM.
Razlog zbog kojeg ove sadnice nemaju veću cijenu je taj što ovaj limun daje prve plodove u trećoj godini.
"Radi se o sorti divljeg citrusa, koji izdržava temperaturu do -25C. Biljka je višegodišnja, proizvodi se iz sjemena. Ne kalemi se, osim ako hoće netko da proizvodi podlogu za pitomi limun. Za razliku od običnog limun ovaj limun ima 7 puta više vitamina C.. Biljka je izuzetno rodna i jako zahvalna za uzgoj", tvrdi prodavač sadnica limuna.
Definitivno je najskuplja bonsai vrsta limuna koja na tržištu bh. može doseći i cijenu od 150 KM.
No, ono što najviše iznenađuje činjenica je da su stabla limuna dosegnula vrtoglavu cijenu. Naime, stabla limuna po internet oglasima kreću se od 250 do 500 KM.
Prodavač stabla iz Banja Luke svoje stablo cijeni 500 KM. Kaže kako njegovo stablo svake godina rađa do 250-300 plodova godišnje, te kako ga godinama čuva i održava.
Foto: Slichoart/Pixabay
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica