Na imanju Dragoje Dojčinovića u Donjim Podgradcima, led je stukao svih 17 hektara voćnjaka. Vjetar je odnio krov s hladnjače i bacio ga 100 metara daleko.
Sinoćnje nevrijeme došlo je kao so na ranu mnogim voćarima koju su ovu godinu već ocijenili - nikad gorom. Oštećeno je, kako navode, nekoliko stotina hektara voćnjaka. Rod većine vrsta ionako je, u najmanju ruku, prepolovljen.
U Udruženju voćara RS kažu kako je kap već prelila čašu te traže sastanak s nadležnim institucijama kako ne bi došlo do propasti ove, nekada razvijene grane poljoprivrede. Hitno se, ističu, moraju preduzeti mjere za spas voćarstva.
U voćnjaku Dragoje Dojčinovića u Donjim Podgradcima, led je stukao svih 17 hektara voćnjaka. Vjetar je odnio krov s hladnjače i bacio ga 100 metara daleko.
Da zlo bude gore, nakon kišnog proljeća koje je dovelo do slabe oplodnje i roda krušaka i šljiva, došlo je do masovnog opadanja jabuka i pojave bolesti, kao što je čađava krastavost, a posljednjih dana i leda.
"Ova godina je užasna. Ne pamtim goru. Prije neki dan grad je oštetio oko 250 hektara voćnjaka, a sinoć je padao u još nekoliko sela u gradiškoj opštini, Prnjavoru, Doboju, Kostajnici, Dubici. Naprosto je postalo neizdrživo i tražimo od ministarstva hitan sastanak da se pomogne voćarima koji su pretrpjeli štetu od grada s barem 300.000 KM, da zbog silnih nedaća koje su ih pogodile ove godine, obave potrebnih nekoliko tretmana da bi spasili na stablu i ono malo roda što je ostalo", kaže Dojčinović, koji je i predsjednik Udruženja.
On ističe da ne traže ništa što im ne pripada jer bi ta pomoć bila od sredstava koja su namijenjena u budžetu za voćarstvo u ovoj godini, a radi se o četiri miliona maraka.
Uništeni usjevi, mehanizacija, isprepadana goveda - zbrajaju se štete nezapamćene oluje
"Ako ministarstvo može da izdvoji šest miliona maraka za svinjsku kugu, može i 300.000 za voćare od onog što nama pripada. Dosadilo nam je više da nam se stalno obećava, a stanje je sve gore i mi za sve ovo smatramo da nema iskrene podrške ni od predsjednika RS i premijera koji nedavno nije bio za to da nam se isplati dodatna pomoć za voćarstvo, a sad nas je još uhvatio i led", dodaje Dojčinović.
Voćari ne žele formiranje komisija koje bi procjenjivale štetu od leda jer se zna kod kojeg voćara je bio led i šta se dešava na terenu. Komisijski rad samo odugovlači rješavanje problema, a ako i bude isplate, ona nije dovoljna da pomogne oštećenom voćaru.
U Udruženju navode da će tražiti hitan sastanak s ministrom i ostalim nadležnim za poljoprivredu RS jer je kap prelila čašu. Dosadilo im je, kako ističu, da se pažnja najviše poklanja stočarstvu. Tražiće se i mnogo veća podrška za postavljanje protivgradnih mreža, čak 70% od vrijednosti investicije jer se pokazalo da samo mreže mogu, koliko-toliko da spriječe štetu od leda.
Protivgradna preventiva, uz sve napore koje ulažu, ne može to da učini, a poznato je da mogu s raketama da štite 60, najviše 70 posto.
Fotoprilog
Tagovi
Autor