Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita voća
  • 12.08.2023. 09:00

Koliko je štetan crveni voćni pauk i kako ga suzbiti?

Visoke temperature pogoduju napadu crvenog voćnog pauka na stablima krušaka. Iako je ljeto, potrebno je u nekoliko navrata ishraniti stabla sa sredstvima koja u sebi sadrže bor i cink.

Koliko je štetan crveni voćni pauk i kako ga suzbiti?
Foto: Bojan Kecman
  • 258
  • 17
  • 0

Crveni pauk nije bezazlena štetočina. Upravo mu pogoduje toplo i suho vrijeme pa zato i pravi najveću štetu tokom ovih mjeseci. Pauk ima najčešće osam generacija godišnje, a osim krušaka, napada i ostale voćke, najviše jagode, breskve, jabuke i druge. 

Dolazi do sušenja listova

Simptomi se ogledaju u pojavi žućkastih tačaka u kojma su larve narandžaste boje, na gornjoj ili donjoj strani lista koje kasnije mijenjaju boju u crvenkastu ili smeđu. Ubrzo nakon toga dolazi do sušenja listova, a u slučaju jačeg napada, do njegove potpune deformacije i sušenja.

Potrebno je zahvatiti obje strane lista

Najbolji preparati za suzbijanje crvenog pauka su na bazi abamektina koji je vrlo otrovan za pčele zbog čega treba paziti na termine prskanja. Najbolje je u večernjim časovima kada pčele ne lete.

Ne bi trebalo da se pršće tokom sunčanih dana jer su preparati sa abamektinom, kao bazom, fotolabilni i brzo isparavaju na suncu. Potrebno je zahvatiti obje strane lista da bi efekat bio zadovoljavajući.

Bor i cink za bolji rod u idućoj godini

Imajući u vidu da je asimilaciona površina listova u rano proljeće, pred cvjetanje i tokom cvjetanja biljaka, manja u odnosu na punu vegetaciju, ljetni mjeseci, naročito jul i avgust, idealni su za tretmane voćaka sredstvima koja u sebi sadrže bor i cink. Biljke će, posredstvom listova, unijeti ova dva mikroelementa i akumulirati ga za narednu sezonu. Ovo će naročito doći do izražaja nakon berbe kada krene povlačenje hranjljivih materija iz stabla u deblo i korijen.

Bor i cink, među ključnim su elementima za klijanje tučka i prodor polena do njegovog žiga. Biljka će, tretmanima tokom ljeta, sačuvati rezerve za naredno proljeće, slično kao što radi i sa azotom koji se biljkama daje posredstvom uree poslije berbe, kada počne promjena boje lista, pa sve dok ne počnu da otpadaju lisne plojke.

Ako stabla nemaju dovoljno bora, doći će do deformacije ploda

Međutim, ako stabla nemaju dovoljno bora, doći će do deformacije ploda što se najbolje vidi po naboranosti ploda, naročito u gornjoj zoni. Drugi simptom je nedostatak zelene boje na plodovima što je naročito vidljivo tokom ljeta. Zato je ishrana ovim elementom od velike važnosti počevši s njom rano u proljeće i ponovo, najkasnije od jula mjeseca.

Uz bor i cink mogu se dodati i kristaloni koji u sebi imaju više fosfora i kalijuma jer će i oni biti važni za bolje cvjetanje i oplodnju u sljedećoj vegetaciji. Najbolje je koristiti žuti i zeleni kristalon koji u sebi ima i nešto više azota.


Fotoprilog


Tagovi

Crveni pauk Bor Cink Abamektin Urea Ishrana borom


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.