Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita voća
  • 20.10.2024. 10:30

Kako se riješiti žičnjaka u jagodama?

Na jagodama izgrizaju mlado korijenje zbog čega dolazi do sušenja nadzemnog dijela i propadanja cijele biljke. Kako se boriti protiv njih?

Kako se riješiti žičnjaka u jagodama?
Foto: Bojan Kecman
  • 161
  • 60
  • 0

Jagoda je osjetljivo voće koje napadaju brojne štetočine i bolesti. Među njima su i žičnjaci koji izgrizaju mlado korijenje pri čemu mogu da unište cijelu biljku. Poznato je više od 150 vrsta žičnjaka, red Agriotes.

Najveću štetu prave na ratarskim kulturama, pa čak i livadama i pašnjacima.

Više vode, veća šteta

Ženka može da položi i do 800 jaja tokom sezone, a larva može da ostane i nekoliko godina u zemljištu. Larva može biti od bakarne, svijetlo smeđe do crne, zavisno od vrste. Velike probleme pravi u uzgoju krompira, naročito ako je sušna godina, jer im treba voda. U sušnim godinama šteta je manja, u odnosu na vlažnije godine. Hrane se i sjemenkama, lukovicama. U zemljištu prezimljavaju i do 50 cm dubine.

Odgovara im veća vlažnost zemljišta

Na jagodama izgrizaju mlado korijenje zbog čega dolazi do sušenja nadzemnog dijela i propadanja cijele biljke. Često se u plastenicima može vidjeti nekoliko uništenih biljaka, jedna do druge. Do ispoljavanja simptoma dolazi ubrzo nakon sadnje živića. Treba paziti na navodnjavanje jer im odgovara veća vlažnost zemljišta.

Poštovati plodored

Što se tiče suzbijanja najvažnije je da se poštuje plodored jer žičnjaci ne vole mahunarke, lan, uljanu repicu i heljdu jer im smetaju supstance koje se ispuštaju posredstvom korijena. Jednom kad se poveća populacija, treba vremena da se izborite sa štetočinom.

Zemlju je, prije sadnje, potrebno dobro isfrezati i dezinfikovati, najbolje vodom u kojoj je rastvoreno sirće s devet odsto alkohola, dvije litre u 50 litara vode, a ako analiza zemljišta pokazuje da je potreban kreč, njegovim dodavanjem doći će do smanjenja populacije.

Kako pripremiti baštu na otvorenom za "zimski san"?

I ljuske od jaja su efikasne, kao što je slučaj kod sadnje luka. Mogu se dodati i sredstva na bazi smeđih algi koja u sebi imaju i organski azot i ugljenik. Bez karence su, a imaju izrazito repelentno, odbijajuće, dejstvo na štetočine. Tu su i feromonske klopke koje privlače odrasla imaga.

Ako se proizvođači odluče na upotrebu hemije, acetamiprid je najbolje sredstvo, a još je jedna od rijetkih aktivnih materija koje se mogu koristiti. Pomažu i klopke sa dijelovima biljaka koje privlače žičnjaka, dok se mogu sijati i mahunarke, na rubovima plastenika ili bašte, ili između redova biljaka koje napadaju žičnjaci.


Tagovi

Žičnjaci Jagode Kreč Smeđe alge Acetamiprid Ljuske od jaja Feromonske klopke Agriotes


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.