Osim breskve, ovaj patogen napada i nektarinu, a ukoliko se ne odreaguje na vrijeme može prouzrokovati potpunu defolijaciju biljaka.
Ekonomski najznačajnije oboljenje breskve je kovrdžavost lista čiji je prouzrokovač Taphrina deformans. Osim breskve, ovaj patogen napada i nektarinu, a ukoliko se ne odreaguje na vrijeme može prouzrokovati potpunu defolijaciju biljaka.
Prvi simptomi uočavaju se u fenofazi precvjetavanja kada mladi listovi dobiju crvenu ili blijedo zelenu boju, potom hipertrofiraju, kovrdžaju i postaju veći od zdravih. Simptomi na plodovima su slični kao i na listovima, međutim, jako se rijetko javljaju.
Taphrina deformans prezimljava u pupoljcima i u šupljinama kore. Ovaj patogen ostvaruje samo primarnu zarazu u periodu kada počinje razmicanje ljuspica lisnih pupoljaka do fenofaze roze pupoljak. Pojava oboljenja je znatno intenzivnija ukoliko ovaj period duže traje, a vrijeme je prohladno. Od momenta kada se pojave listići, od fenofaze roze pupoljak oni više ne mogu biti zaraženi. To znači da tokom kasnog proljeća i ljeta ne može doći do ostvarivanja infekcije.
S obzirom na to da se bolest javlja na samom početku vegetacije, ne bi trebalo izostaviti hemijski tretman bakarnim preparatima u fazi mirovanja. Naredni tretman izvodi se u fenofazi bubrenja pupoljaka na bazi cirama, ditianona ili dodina.
Važno je istaći, da ukoliko se već uoče simptomi ove bolesti, kasno je za bilo koji hemijski tretman od navedenih, a bolest će svakako napredovati. Iz tog razloga je ključ zaštite preventivno i blagovremeno reagovanje i primjena registrovanih preparata u određenim fenofazama razvoja.
Kod kajsija i bresaka kod kojih je otpočelo cvjetanje sa najavom padavina postoji rizik od infekcije cvjeta prouzrokovačem monilioze, a kod bresaka srednjeg i kasnog sortimenta od prouzrokovača kovrdžavosti lišća. Zasadi kajsija i bresaka sa ranim sortimentom se, u zavisnosti od regiona, ekspozicije zasada, nalaze u početnim fazama cvjetanja. Nestabilno vrijeme, u fazama cvijetanja može stvoriti povoljne uslove za zaraze cvjetova prouzrokovačem monilioze.
Kod zasada bresaka sa srednjim i kasnim sortimentom u kojima još nije došlo do otvaranja cvjetova, još uvijek postoji rizik od infekcije zelenog lisnog tkiva prouzrokovačem kovrdžavosti lišća breskve.
"Proizvođačima se preporučuje obilazak zasada radi utvrđivanja faze razvoja kajsija i bresaka, jer od toga zavisi i izbor hemijskih mjera zaštite. Primjena fungicida za zaštitu od navedenih patogena preporučuje se prije padavina", savjetuje PIS.
U zasadima ranog sortimenta kajsija i bresaka gdje je došlo do otvaranja cvjetova preporučuje se primjena nekog od registrovanih fungicida za zaštitu od prouzrokovača monilioze na bazi aktivnih materija: tebukonazol - breskva, difenokonazol - kajsija, pirimetanil - breskva, boskalid - breskva, kajsija, ciprodinil+fludioksonil - kajsija, ciprodinil - breskva.
Ne preskačite prvi hemijski tretman u zasadima. Vrijeme je za plavo "kupanje" voćaka
Proizvođači koji su orijentisani ka organskoj proizvodnji mogu primeniti preparate na bazi Bacillus subtilis.
U zasadima bresaka sa srednjim i kasnim sortimentom gdje nije došlo do otvaranja cvjetova preporučuje se primjena fungicida za zaštitu od prouzrokovača kovrdžavosti lista breskve, na bazi aktivnih materija ciram, ditianon ili dodin.
Naslovna fotografija: AK grafika/Jovana Cvetković/PIS Srbija
Tagovi
Autorica