Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Riječ stručnjaka
  • 09.05.2025. 07:30

Invazivne stjenice u voćnjacima - što su plodovi manji, štete su veće

Najčešći dijelovi parcele koje naseljavaju stjenice su obodi voćnjaka, te ih tamo treba prvo tražiti

Invazivne stjenice u voćnjacima - što su plodovi manji, štete su veće
Foto: PIS Srbija
  • 60
  • 0
  • 0

Braon mramorasta i zelena (povrtna) stjenica mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju voćnjacima, pa je važno pratiti stanje na terenu i pravovremeno reagirati kako bi se spriječile moguće štete na plodovima.

U slučaju pojave, ove štetočine mogu napasti zasade krušaka, dunja, šljiva, bresaka, višanja, jagoda...te izazvati značajne ekonomske gubitke.

"Štete pričinjavaju odrasle jedinke i larve koje sisaju biljne sokove iz svih nadzemnih dijelova biljaka, a najveće štete nastaju na plodovima. Oštećenja ploda nastaju probadanjem pokožice usnim aparatom stjenica", navode iz PIS-a.

Kao posljedica nastaju tamne ubodne tačke, različite deformacije, "gnjecave" površine, plodovi su podložni truljenju i gube tržišnu vrijednost. Sada je period dopunske ishrane odraslih jedinki kada mogu nanijeti velike štete na mladim plodovima.

"Što su plodovi manji, štete su veće."

Čime ih suzbijati?

Preporuka je da se proizvodni zasadi voća redovno obilaze na prisustvo ovih štetočina. Ovo je značajan momenat za suzbijanje ovih invazivnih vrsta kako bi se spriječila ishrana i polaganje jaja i njihovo dalje razmnožavanje.

Stjenice ne podnose začine, otjerajte ih mentom, cimetom i bijelim lukom

Preparat na bazi aktivne materije deltametrin efikasan je za suzbijanje navedenih stJenica.

"Dobru efikasnost u suzbijanju ovih štetočina pokazali su i preparati aktivnih materija spinetoram i lambda-cihalotrin", precizira PIS.

Najčešće prisutne po obodima voćnjaka

U zasadima voća se uočava i intenzivno prisustvo biljnih ušiju kao i štetnih smotavaca i aktuelna je zaštita od ovih štetočina. Prilikom izbora insekticida, u zasadima u kojima se registruje prisustvo invazivnih stjenica, prednost treba dati onima na bazi gore navedenih aktivnih materija.

"Najčešći dijelovi parcele koje naseljavaju stjenice su obodi voćnjaka, te ih tamo treba prvo tražiti i primijeniti insekticide na ivičnim dijelovima samih voćnjaka da se spriječi njihovo dalje širenje u unutrašnjost zasada. Zbog sposobnosti odraslih jedinki da lete, veoma brzo se šire i predstavljaju opasnost za sve dijelove zasada", upozoravaju iz PIS-a i dodaju da prilikom sprovođenja mjera zaštite treba strogo voditi računa o karenci primijenjenih preparata.

"U jagodnjacima se mjere zaštite ne preporučuju jer je berba na otvorenom otpočela", zaključuju.


Tagovi

PIS Štete Deltametrin Odrasle jedinke Larve Mjere zaštite Stjenice


Autorica

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Malo smo stavili foliju između malina da je manje trave , sadnice stižu polahko a i mjerili smo npk u gredicama ! Zanimljiv weekend 😁