Prema najavi meteorologa, uskoro nam stiže osjetno zahlađenje. Polarni "Vortex" će, sve su prilike, ledenim ograncima direktno iz Sibira, zahvatiti našu regiju u aprilu.
Meteorolozi od nedjelje, 6. aprila, najavljuju "povratak zime", a početkom naredne sedmice i mogućnost jakih jutarnjih mrazeva. Imajući u vidu da će dva dana prije, tj. u petak i subotu, temperature biti oko 20-tog podioka, uslijediće još jače otvaranje cvjetnih pupoljaka, što znači da će skoro sve voćne vrste biti u opasnosti.
Najgore se očekuje u ponedjeljak ujutro, kada bi se u nekim područjima temperatura mogla spustiti i do - 6 stepeni Celzijusa. Šljive su počele da cvjetaju, naročito rodna i ljepotica, ali bi i sorta Stenlej mogla, prije mrazeva, da počne s jačim otvaranjem cvjetova. Jedino bi ova sorta mogla da ima manju štetu, kao i savka u višim područjima, gdje je vegetacija usporila posljednjih dana.
Kruška je već u cvjetanju, naročito sorta junska ljepotica, dok su Abate Fetel i Santa Marija već u fazi bijelih balona i pojedinačnih, otvorenih pupoljaka, što će sigurno biti još jače, zbog visokih tempartura prije jutarnjih mrazeva. I Viljamovka samo što nije počela da cvjeta.
Jabuke su u fazi roze balona ili roze glavica. Ovo se misli na sorte Gala i Ajdared. I u ovoj fazi pupa može da bude šteta od mraza i na temperaturi od -2,2 stepena. Ova vrijednost je u punom cvjetanju problem za cvjetove svih voćnih vrsta, a najviše je osjetljiva šljiva. Ako temperature budu od -3,5 i niže i to više časova, šteta je neizbježna. Zavisiće dosta od toga koliko dugo će trajati mraz. Sve duže od dva časa pravi veliku štetu.
Najgore je što meteorolozi najavljuju i susnježicu u nižim područjima, tj.u nedjelju, a naredno jutro mraz, što znači da će voćke biti mokre od padavina, a vlažni mraz ima mnogo jači efekat na cvjetove u odnosu na suhi, koji se zna pojavi, a da nije bilo padavina prethodnog dana.
U potkozarskoj regiji gdje su najveće površine pod voćem, vegetacija kasnije kreće, tako da ne bi trebalo da bude većih šteta, osim na jabukama. Vegetacija kasni dvije sedmice, u odnosu na većinu ostalih područja, a berba dvije sedmice ranije.
Šteta od mraza uvijek može da se, barem, ublaži. Paljenje grana nema efekta, a orošavanje može da pomogne s tim što nije dostupno svima. Skup je sistem i potrebne su velike količine vode za neprekidno prskanje kompletnog stabla. Dimljenje voćnjaka balama sijena može dati određen rezultat, ali na manjim površinama, kao i tretman aminokiselinama barem šest časova prije mraza, što će biti teško, naročito na većim površinama, zbog vlažnog zemljišta i kiše ili snijega koji će pasti prije mraza.
Ako je odrađena zimska i proljećna prihrana stajnjakom i mineralnim đubrivima, to povećava otpornost voćke na niske temperature, ali sve niže od -3 stepena, još ako bude trajalo više časova, znači kraj ovogodišnje voćarke sezone.
I da ne bude šteta od mraza, voćare brine to što pčele vrlo malo lete, odnosno, nedavne kiše i visoka vlažnost spriječavaju pčele da vrše oprašivanje cvjetova. Kratak period od dva do tri dana praćen sunčanim vremenom, neće biti dovoljan da se izvrši oprašivanje, odnosno, oplodnja cvjetova.
Tagovi
Autor