Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Bolesti dunja
  • 01.03.2025. 07:30

Erwinia napravila haos u zasadima dunja: Kako spasiti stabla?

Kada bolest prodre duboko u stablo, spasa skoro da nema. Ipak, oni koji odluče da pokušaju potrebno je da se pridržavaju određenih mjera.

Erwinia napravila haos u zasadima dunja: Kako spasiti stabla?
Foto: Bojan Kecman
  • 124
  • 35
  • 0

Bakteriozna plamenjača, Erwinia amylovora, najdestruktivnija bolest jabučastog voća, protekle jeseni načinila je veliku štetu u mnogim zasadima dunja, bez obzira radi li se o većim ili manjim zasadima. Širenju patogena pogodovala je česta smjena kiša i toplog vremena u kasno ljeto, kao i tokom jeseni.

Dodatnu štetu na stablima pričinio je i decembarski snijeg koji je polomio dosta grana ili kompletnih stabala.

U jesen se pojavili simptomi

Štete koje su postale evidentne dolaskom toplijeg vremena natjerale su voćare da jako režu ili čak krče svoja stabla. Iako se još može čekati s rezidbom dunja, evidentno je da će u zasadima u kojima se pojavila Erwinia, ova mjera morati da bude drastična.

Potrebno je obaviti jaku rezidbu

Do septembra, stanje je bilo odlično. Proljeće nije bilo mnogo kišno, a suvo vrijeme tokom ljeta spriječavalo je napad patogena. Rod je bio dobar, a onda je, dolaskom kiša, lišće počelo da smeđi i crni.

Zaraženo lišće zadržava se na granama i stablima i predstavlja izvor infekcije za narednu godinu. Najgore je to što se bolest uvukla i u deblje grane, pa i debla, zbog čega će mnoga stabla morati da se krče.

Kako spasiti stabla?

Kada bolest prodre duboko u stablo, spasa skoro da nema. Ipak, oni koji odluče da pokušaju potrebno je da se pridržavaju određenih mjera. Potrebno je obaviti jaku rezidbu, odsjeći zaražene grane i grančice, minimalno 15 centimetara ispod zaraženog dijela.

Mora da se obavi dezinfekcija makaza, odnosno, da se nakon svakog reza, makaze umoče u varikinu. To jeste otežavajuća okolnost koja usporava rezidbu, ali je neophodna.

Odrezane grane iznose se iz voćnjaka i pale, a nakon rezidbe, stabla se prskaju bakarnim preparatima. Prije kretanja vegetacije dodaje se NPK đubrivo, a tokom i nakon cvjetanja i KAN đubrivo, kako bi se podstakao rast novih grana.

Obaviti tretmane bakterijama

Pred listanje bilo bi dobro da se koristi sredstvo Erwix, na bazi bakterija Bacillus spp. koji je vrlo efikasan u sprečavanju zaraze, ali nije sigurno da li može da pomogne stablima nakon jakih infekcija, tj. kad su već jako zaražena.

Bolest kada uđe u voćnjak, vrlo teško se iskorjenjuje

Doza je litra u 100 litara vode, a stabla se tretiraju pred listanje i cvjetanje, tokom cvjetanja i nakon cvjetanja. Ako je temperatura tokom cvjetanja 18 stepeni, potrebno je prskati svakih tri do pet dana.

Na ove načine možemo da pokušamo da spasimo što se spasiti može, ali je sigurno jedno. Bolest kada uđe u voćnjak, vrlo teško se iskorjenjuje.


Tagovi

Erwinia amylovora Bakteriozna plamenjača Erwix Varikina Bacillus spp KAN NPK Dezinfekcija makaza


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.