Ako uskoro ne bude riješen problem izvoza jabuka u Rusiju, voćari u RS-u će pretrpiti štetu koja će se mjeriti desetinama miliona maraka, rekao je predsjednik Udruženja voćara RS-a Dragoja Dojčinović.
Ako uskoro ne bude riješen problem izvoza jabuka u Rusiju, voćari u RS-u će pretrpiti štetu koja će se mjeriti desetinama miliona maraka, kazao je za Faktor predsjednik Udruženja voćara RS-a Dragoja Dojčinović.
Prema njegovim riječima, očekuje se veliki pad cijena jabuka na domaćem tržištu, a domaći uzgajivači ovog voća po cijenama neće moći pratiti jabuke koje dolaze iz uvoza.
"Naše hladnjače su pune voća. Osim toga, uvezene su velike količine voća u BiH, tako da se do kraja februara očekuje veliki pad cijena jabuka. Također, sada imamo veliki pritisak uvoza iz EU, ali i drugih država. Tačnije, uvezene su velike količine voća iz Makedonije, zatim iz Moldavije, Poljske, kao i određene količine iz Italije. Mi sad imamo problem šta ćemo s našim voćem, jer ono koje se uvozi dolazi s jako velikim subvencijama. Zbog toga mi nećemo moći da pokrijemo ni troškove hladnjača u kojima čuvamo naše voće, a kamoli troškove proizvodnje ili da ostvarimo neku zaradu", istakao je Dojčinović.
Kao što je poznato, Rusija je zaustavila uvoz jabuka iz BiH nakon što su njihovi inspektori otkrili da je kompanija Fruct Company iz Bijeljine umjesto domaćih reeksportovala jabuke iz Poljske. Ova malverzacija je otkrivena tako što su ruski inspektori na gajbama s jabukama otkrili deklaracije iz Poljske, iako su one isporučene uz certifikate koje je izdavala nadležna inspekcija RS-a na kojima je kao zemlja porijekla navedena BiH.
Nakon što je afera otkrivena, u javnosti su se počele pojavljivati informacije da je reeksport jabuka bio uobičajena pojava, na koju inspekcijski organi u RS-u nisu ni reagovali. Navodno je na ovaj način izvezeno na hiljade tona poljskih jabuka. Prema podacima koje je javnosti prezentovao ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović, samo u toku prošle godine iz Poljske je u BiH uvezeno 17.000 tona jabuka, za koje je potrebno utvrditi gdje su završile.
U međuvremenu je spomenutoj firmi oduzeta dozvola za izvoz jabuka, ali to nije zadovoljilo rusku stranu. Ova država je sada kao ključni uvjet postavila poštivanje protokola kojeg su potpisale BiH i Rusija o izvozu jabuka, prema kojem je kontakt tačka za ovaj posao Ured za zaštitu zdravlja bilja BiH. To znači da bi, kako je nedavno pojasnio Šarović, certifikate i dalje izdavali entiteti, ali bi centralna baza podataka bila u navedenoj državnoj agenciji.
Iako od izvoza u Rusiju zavisi egzistencija stotina porodica u RS-u, kako izvoznika, tako i uzgajivača voća koji su kooperanti u ovom poslu, Vlada RS-a uporno odbija dati saglasnost da Uprava za zaštitu zdravlja bilja bude kontakt tačka za izvoz. Kao i u brojnim slučajevima ranije, iz Vlade RS-a, tačnije iz Ministarstva poljoprivrede RS-a je poručeno kako se radi o prenosu nadležnosti s entitetskog na državni nivo.
Dojčinović nije želio, kako je sam kazao, da se upušta u davanje bilo kakvih političkih ocjena, ali je prokomentarisao postojeći sistem izdavanja certifikata.
"Velika je šteta što nije postignut dogovor. Naravno da to treba da ide sa jednog mjesta. Ne može svaka općina ili svaki entitet da izdaju certifikate i rješenja i mi smo saglasni da to ide s jednog mjesta, ali da se nadležni dogovore o tome. Mi samo tražimo da se što prije otklone problemi i da se to riješi u narednih mjesec ili dva, jer ako dođe naredna sezona pitanje je šta će biti s voćarskom proizvodnjom u BiH", naglasio je Dojčinović.
Izvor: A. Š./faktor.ba, Foto: ChiccoDodiFC/bigstockphoto.com
Tagovi
Autorica