Pretraga tekstova
Oštećeni plodovi šljive se vrlo lako prepoznaju po crnim točkicama, koje predstavljaju mjesto ubušivanja larve.
Fenofaza završetka cvatnje šljiva (opadanje latica) poklapa se s vremenom izlaska ličinki šljivine osice koja uzrokuje opadanje tek zametnutih plodića i time izravno umanjuju prinos, upozoravaju u Agromediteranskom zavodu Mostar. Stoga je u ranim jutarnjim ili večernjim satima, a u vrijeme precvjetavanja šljiva potrebno tretirati nasade ove koštićave voćne vrste jednim od pripravaka: Mospilan 20 SG, Decis 2,5 EC, Direkt SC, Calinogor EC, Perfekthion EC ili Chromogor EC.
Pregledom voćnjaka u ovim danima, na ljepljivim klopkama registriran je početak leta crne (Hoplocampa flava, naslovna fotografija) i žute (Hoplocampa minuta) šljivine ose. To su štetočine, koje se pojavljuju istovremeno, svake godine, obično u rano proljeće, pred cvjjetanje šljive. Imaju jednu generaciju godišnje. Imaga su objema crne boje. Crna šljivina osa je veličine oko pet milimetara, dok je žuta malo veća.
Prezimljavaju kao larve u zemlji. Ženke polažu jaja u čašične listiće cvjetova, a larve se nakon piljenja ubušuju u zametnute plodiće. Tokom razvoja promjene četiri do pet plodova, koji opadnu.
"Ako je neposredno prije i tokom cvjetanja šljive vrijeme suho i toplo, napad je jak i može biti izgubljeno i 90% plodova, a ako je u ovoj fazi vrijeme hladno i vlažno, napad je obično slab. Oštećeni plodovi se vrlo lako prepoznaju po crnim točkicama, koje predstavljaju mjesto ubušivanja larve u unutrašnjost", kaže dipl.inž. Vesna Janković.
U stadijumu imaga se ne koristi insekticid, jer je u vrijeme rojenja obilna posjeta pčela u rascvjetalim voćkama. U stadijumu larve suzbija se u vrijeme njihovog piljenja, jer je suzbijanje tada najefikasnije.
"Kada je šljiva u fazi precvjetavanja, kada počnu otpadati latice, pčele prestaju sa posjećivanjem cvjetova, i onda treba tretirati sa insekticidima na bazi: fenitrotiona, deltametrina, azinfosmetila, dimetoata, malationa, i drugih", savjetuje dipl.inž. Branko Galović.
Tagovi
Šljivina osa Crna šljivina osa Žuta šljivina osa Mjere zaštite Insekticidi Branko Galović Vesna Janković
Autorica
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ječam u vodi, ako se voda brzo ne povuče iz usjeva pitanje kako će dalje teći njihov razvoj i da li će upšte