Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Azijska mušica
  • 13.06.2023. 12:00

Azijska voćna mušica napada malinu: Koje mjere primijeniti?

Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da u zasade maline, u kojima se prva berba očekuje za sedmicu, postavi što veći broj lovnih klopki kako bi se smanjila brojnost azijske voćne mušice njenim izlovljavanjem.

Azijska voćna mušica napada malinu: Koje mjere primijeniti?
Foto: PIS Vojvodina
  • 318
  • 78
  • 0

U zasadima maline koji se nalaze u fazi sjeme jasno vidljivo na plodnici do faze početak sazrijevanja: većina plodova bijele boje, u pojedinim malinjacima registruju se kontinuirani ulovi odraslih jedinki azijske voćne mušice (Drosophila suzukii). S obzirom na veoma visok reproduktivni potencijal ove štetočine, ukoliko budu i dalje povoljni uslovi za njen razvoj, a to je prije svega povišena vlažnost vazduha, može se očekivati povećanje brojnosti ove štetočine, a samim tim i rizik od nastanka šteta je veći.

Ženke muhe traže zrele plodove kako bi legalicom položile jaja neposredno ispod njihove pokožice. Iz jaja se razvijaju larve, koje se hrane unutrašnjošću ploda, zbog čega za kratko vrijeme plodovi postaju mekane konzistencije i gube tržišnu vrijednosti. Na oštećene plodove naknadno se naseljavaju sekundarni paraziti, koji uzrokuju trulež plodova. U idealnim uslovima, štetočina može da razvije i do 15 generacija. 

Iz tog razloga poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da u zasade maline, u kojima se prva berba očekuje za sedam dana, postavi što veći broj lovnih klopki kako bi se smanjila brojnost azijske voćne mušice njenim izlovljavanjem. Ova štetočina za kratko vrijeme razvija veliki broj generacija, te je zbog toga neophodno sprovođenje konstantnog monitoringa i primjena kontrolnih mjera u cilju zaštite zasada.

Koje mjere primijeniti?

U cilju smanjenja rizika od potencijalnih šteta, poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje primjena više preventivnih mjera: postavljanje što većeg broja lovnih klopki i krčenje zapuštenih zasada malina i kupina.

Lovna klopka

Za izradu klopki mogu da se koriste plastične flaše, u koje se kao atraktant sipa smiješa crnog vina, jabukovog sirćeta (u istom odnosu) i nekoliko kapi deterdženta. Na klopkama obavezno moraju da se nalaze otvori za širenje mirisa atraktanta i ulazni otvori za odrasle jedinke azijske mušice. Klopke treba postaviti po obodu parcele na rastojanju od dva do tri metra, dok se u unutrašnjosti parcele klopke postavljaju na rastojanju od pet metara.

Hemijske metode

Hemijske mere zaštite su izuzetno složene zbog ograničene upotrebe insekticida u periodu zrenja plodova. Postoje registrovani insekticidi koji mogu da se koriste od faze razvijenog lista pa sve do druge berbe u malinama na bazi aktivne materije - spinetoram u dozi 2,4 l/ha (karenca 7 dana malina, MBT 1) i insekticidi koji se koriste u fazi berbe, na bazi aktivne materije - spinosad u dozi 0,3 l/ha (karenca 3 dana malina, MBT 2).


Povezana biljna vrsta

Malina

Malina

Sinonim: - | Engleski naziv: Raspberry | Latinski naziv: Rubus idaeus L.

Malina je zeljasta biljka niskog rasta iz porodice ruža (Rosaceae). Rodi odmah poslije sadnje, a punu rodnost doseže u trećoj godini. Rodi jednom ili više puta u godini, živi u... Više [+]

Tagovi

Azijska voćna mušica Drosophila suzukii Smanjenje brojnosti Lovne klopke Plastične flaše Upotreba insekticida Preventivne mjere Malina Zaštita maline


Autor

Đorđe Lalić

Više [+]

Zaljubljenik u poljoprivrednu mehanizaciju i pionir agrarnog novinarstva