Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Alternativna rodnost
  • 21.04.2025. 14:00

Alternativna rodnost jabuke može se lako spriječiti ili zaustaviti, evo kako

Ponovno smo se našli u situaciji da će dio nasada/sorata ove godine ostati bez uroda, a naredne godine preobilno uroditi, što znači da ponovno ulazimo u alternativnu rodnost.

Alternativna rodnost jabuke može se lako spriječiti ili zaustaviti, evo kako
Foto: Renata Prusina/arhiva AK
  • 99
  • 22
  • 0

Usprkos nadanjima voćara da će ova godina proteći bez kasnih proljetnih mrazova, niske temperature i ove su godine odnijele znatan dio uroda na voćnom sortimentu. Na položajima višim oko 100 m iznad prosjeka oštećenja su bila minimalna. Tako se još jednom potvrdilo da je izbor lokacija, položaja budućeg nasada od izuzetne važnosti za održivu, kvalitetnu i finansijski isplativu proizvodnju.

Za svakog ko se odluči podizati savremeni i održivi voćni nasad postavljanje kako antifrosta, tako i protuinsektnih mreža bit će neophodna mjera. Ponovno smo se našli u situaciji da će dio nasada/sorata ove godine ostati bez uroda, a naredne godine preobilno uroditi, što znači da ponovno ulazimo u alternativnu rodnost.

Možda je dobro da se malo prisjetimo. Rodno drvo jabuke, kod najvećeg broja sorata razvija se u periodu kroz tri godine. Jedne godine grana naraste, druge ukoliko je kod rezidbe ostavljena neprikraćena formira pupove i treće godine ona rađa. Kod rezidbe moramo prvenstveno voditi brigu da u krošnji imamo dovoljan broj grana koje rastu, koje smo ostavili neprikraćene da u narednoj godini razviju pupove i na kraju trogodišnje i višegodišnje rodne grane na kojima se nalaze cvjetni pupovi ili pršljenasti začeci cvjetnih pupova. Na taj se način obnavlja rodno drvo.

Ručno, mehaničko i hemijsko prorjeđivanje

Kada kod rezidbe porežemo sve jednogodišnje grane, prekinuli smo ciklus stvaranja novih rodnih grana i time se uveli u početak alternativne rodnosti. Ovo ne važi za tzv. vodopije koje rastu okomito uvis. U rezidbi dakle vodimo brigu o urodu za tri godine unaprijed! Pogrešna rezidba također može biti uzrok alternativi.

cvatnja jabuka
Rezidba igra veliku ulogu

Alternativnu rodnost može se vrlo lako spriječiti ili zaustaviti pravilnom rezidbom ili vrlo ranom prorjedom, koja može biti ručna, mehanička, hemijska.

Ručno prorjeđivanje moguće je samo na manjim nasadima i okućnicama. Potrebno je uzeti kuhinjske makaze u ruke, te na samom početku preobilne cvatnje porezati stapke svih pet cvjetova iz svakog drugog pupa. Tako će se na pupovima gdje smo odstranili sve cvjetove već nakon desetak dana početi razvijati novi cvjetni pup za narednu godinu. Ova tehnika isprobana je lično kroz dugi niz godina i funkcionira savršeno. Za normalnu rodnost u godini s obilnom cvatnjom, potrebno je da se oplodi samo 5 -10% cvjetova. Drugim riječima, ako u voćnjaku vidite dovoljno pčela na cvjetovima, makaze u ruke i bez straha od pčela i premalog uroda.

Mehaničko prorjeđivanje vrši se u velikim nasadima uredno formiranog vitkog vretenastog grma upotrebom posebnog stroja, koji ima rotirajuću vertikalnu osovinu, na kojoj su raspoređene sintetičke žice. Osovina ima mogućnost promjene nagiba te se može prilagođivati različitim oblicima stabla. Kako se osovina okreće, tako sintetičke žice udaraju cvjetove, a intenzitet je određen brzinom kretanja, rotiranjem osovine i brojem žica. Stroj se koristi najčešće u fenofazi početka otvaranja cvjetne glavice. Kako se ovom metodom prorjeda vrši prije cvatnje, potrebno se dobro upoznati s meteorološkim podacima o mogućim mrazovima kako si ne bi skinuli previše uroda.

Hemijsko prorjeđivanje obavlja se primjenom različitih preparata na bazi biljnih hormona, kojim se prskaju voćke kako bi odbacile dio plodova. Primjenjuju se sredstva na bazi aktivnih tvari:

ATS (amonij tiosulfat) je specijalno formulirano tekuće gnojivo, potpuno vodotopivo, koje se načelno koristi za gnojidbu svih poljoprivrednih kultura. Folijarna hranjiva tvar ATS ima vrlo korisnu nuspojavu kao razrjeđivač cvjetova na jabukama i drugim usjevima. Ako se primjenjuje u vrijeme početka cvatnje, djeluje tako što pali i isušuje njušku tučka cvjetova jabuke, čime se sprječava oplodnja i zametanje plodova. Primjenjuje se kod otvaranja cvjetova, samo za vrijeme suhih i toplih dana. Kako se prorjeda vrši pred cvatnju, također je potrebno dobro se upoznati s mogućnošću mrazova u narednim danima. ATS je posebno koristan za sprječavanje alternative na cvjetovima po jednogodišnjim granama, pošto pali zaostale cvjetove jednogodišnjih grana (koji cvatu do 10 dana kasnije) dok istovremeno daje azot za tek oplođene plodove.

NAD (naftil acetat-amid), AMIDIR, primjenjuje se od pune cvatnje nadalje, do promjera ploda od 3 – 5 mm. Ne smije se upotrebljavati kod sorata Red Deliciousa i Elstara, jer može doći do zaostajanja plodova u porastu te se ne preporučuje u nasadima mlađim od 4 godine. Optimalna temperatura je 15 – 20 ºC, a relativna vlaga zraka preko 75%.

NAA (alfa-naftil octena kiselina) Fruitauksin SL 30, Obsthormon, primjenjuje se nakon pune cvatnje, kada je promjer plodova 7-12 mm, a temperature zraka 15 – 20°C. Ne smije se koristiti na sortama tipa Crveni Delišes. Ako su temperature previsoke, postoji opasnost od prekomjernog prorjeđivanja plodova, a ako se koristi na prehladnom vremenu ili prekasno neće doći do odgovarajućih rezultata.

BA (benzil-adenin) EXILIS, koristi se kod promjera ploda 10 -15 mm, nakon završene cvatnje. Optimalna temperatura je 20 – 25 ºC i to u periodu od 3 dana nakon primjene. Često puta su potrebne i dvije aplikacije. Ponekad se u praksi kod potrebe jače prorjede koriste mješavine dva preparata koji slijede po redoslijedu, npr. NAA +BA.

Kod voćara koji nikada nisu koristili navedena sredstva često postoji strah od prekomjerne prorijede. No u velikoj većini slučajeva, uz poštivanje optimalne doze/ha, bit će potrebna još i naknadna ručna prorjeda.

Prorjeđivanje vezano uz sprječavanje alternative

Ovim prorjeđivanjem nastojimo osigurati dovoljan broj cvjetnih pupova za narednu godinu. Ukoliko u nasadu tokom rezidbe uočimo prevelik broj rodnih grana i prevelik broj cvjetnih pupova na rodom drvetu, a manjak jednogodišnjih grana za pripremu, tada ne smijemo ostaviti sve pupove da krenu i iscrpe se cvatnjom.

Pup koji se iscrpio cvatnjom mora se naredne godine odmarati, a to znači manjak cvjetova u narednoj godini. Ukoliko na vrijeme na bilo koji način spriječimo da barem polovina cvjetnih pupova ne obavi cvatnju oni će se početi najnormalnije pripremati za cvatnju u sljedećoj godini. Prvi i najvažniji korak u tome je svakako zimska rezidba. Naravno, uvijek treba u obzir uzeti i mogućnost proljetnih mrazova. Što prije obavimo prorjeđivanje to ćemo imati bolji rezultat u otklanjanju alternative.

Prorjeđivanje vezano uz veći udio prve klase

Kod jezgričavih voćaka kao što su jabuke, kruške i sl. na mjestu jednog pupa razvije se 5 – 6 cvjetova, a ukoliko je bila jako dobra oplodnja i do 5 mladih plodova. To je preveliki broj plodova na jednom mjestu i ne mogu se svi razviti do veličine za prvu klasu jabuke. Stoga je najbolje dio plodova skinuti i ostaviti samo jedan, a ponegdje može i dva ako imaju dovoljno mjesta i ako je mjesto prihvata za stablo dovoljno čvrsto da podnese toliku težinu.

cvatnja jabuka
Pup koji se iscrpio cvatnjom mora se naredne godine odmarati

Što bolje i kvalitetnije odradimo prorjede tokom cvatnje i neposredno nakon, manje su potrebe za dodatnim prorjeđivanjem. Ponekad zbog hladnijeg vremena izostanu rezultati prorjeda, pa je potrebno izvršiti dopunske ručne. Ručno prorjeđivanje za povećani udio plodova u prvoj klasi je najbolje napraviti što ranije u fazi kada su plodovi promjera 20 do 25 mm, dakle tokom juna. Tada ćemo dobiti i najbolje rezultate, pošto će se drvo vrlo rano rasteretiti od viška plodova te će moći preostalom broju plodova osigurati dovoljno hrane i energije za prvu klasu plodova.


Tagovi

Alternativna rodnost Ručno prorjeđivanje Mehaničko prorjeđivanje Hemijsko prorjeđivanje Sprječavanje alternative


Autor

Adrian Horvat

Više [+]

Adrian Horvat je diplomirani inženjer agronomije.