Pretraga tekstova
U manje od 100 godina 4 države bile su ovdje, a zanimljiva je informacija da je Francuska himna, Marseljeza nastala upravo u ovoj pokrajini.
Moja prabaka živjela je cijeli svoj život u ovom mjestašcu, a opet u 4 različite države, priča vinar Thomas Horcher (38) iz francuske regije D'Alsace dok obilazimo njegov vinski podrum. Rodila se u Njemačkoj pa je 'preselila' u Francusku jer pobjedom Antante u prvom svjetskom ratu 1918. godine Elzas vraćen Francuzima, ali su ga fašisti opet pripojili Njemačkoj 1940. godine da bi konačno pripao Francuskoj po završetku Drugog svjetskog rata u Europi, 1945. godine.
U manje od 100 godina izredale su se dvije države u dva ponavljanja, a zanimljiva je informacija da je francuska himna, Marseljeza nastala upravo u ovoj pokrajini.
Njihovo selo Mittelwihr do temelja je srušeno 1944. godine u savezničkoj ofenzivi, stoga ovdje danas nema starih podruma, ali užasi rata nisu ugasili vinsku tradiciju ovoga kraja. Dapače, ona ne samo da je potpuno revitalizirana već i nikada značajnija.
Nazivi mjesta u ovom djelu Francuske, baš kao i prezimena najčešće su njemačkog podrijetla, ali ovdašnji stanovnici o tome nerado pričaju - okrenuti su radu i budućnosti, više nego burnoj prošlosti ovog kraja.
Vinarija Horscher s 12 hektara vinograda na godinu proizvede oko 100.000 boca vina, a ovaj posao u obitelji datira od završetka prvog svjetskog rata. !Proizvodilo se u našoj porodici vino i ranije, ali početkom naše vinarije računamo kada je moj pradjed počeo vina buteljirati, negdje 1920. godine", kaže Thomas dok pripovijeda brojne detalje obiteljske tradicije koji su i sveprisutni na njihovom imanju. U njihovom podrumu su i drvene bačve iz 1899. godine, stare staklene uzidane posude iz 1960-ih, ali i suvremena inox posuđa. "Imamo mnogo spremnika jer želimo sačuvati različitosti u vinima koja dolaze iz zemljišta“, dodaje Thomas dok nam pokazuje čitav niz manjih i većih posuda.
On je u ovom poslu već 18 godina, a pomaže mu i sestra koja se prije nekoliko godina vratila iz Australije. Ovaj tandem je četvrta generacija vinara u obitelji.
U svakom dijelu vinarije vidljiva je njihova pedantnost i predanost poslu od kojeg žive. To se osjeti i u njihovim vinima - traminac, sivi i crni pinot, rizling te muškat - dolaze iz okolnih vinograda prosjeka starosti oko 20-ak godina.
Njihova vina u prosjeku ostvare cijenu oko 10,00EUR-a za bocu, a najčešći gosti su im Belgijanci, koji ovdje dođu na vikend kako bi se odmaknuli od svakodnevnice i kušali njihova vina. Horcherovi gostima nude i smještaj - trenutno imaju nekoliko apartmana i soba u kojima borave turisti.
Kao najveći izazov Thomas navodi problem manjka radne snage. Nekada su Poljaci dolazili na njihova imanja u berbu, ali ne i danas. "Od kada je njihov standard narastao, više im se ne isplati dolaziti kod nas", kaže on i dodaje kako neke vinarije dovoze radnike iz Bjelorusije, ali da je to prilično administrativno komplicirano, budući da Bjelorusija nije dijelom Europske unije.
Tagovi
Thomas Horcher Elzas Traminac Sivi pinot Crni pinot Rizling Muškat Mittelwihr
Autor
Više [+]
Jedan od osnivača Agrokluba. Bavi se organizacijom, razvojem novih proizvoda i rješenja, a s vremena na vrijeme, u trenucima inspiracije nešto i napiše :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...