Bolesni grozdići imaju vodenasti izgled, vremenom se osuše i propadnu. Ako je vrijeme vlažno i toplo grozdiće prekriva obilna siva prevlaka sporonosnih organa.
Simptomi se vide na grozdićima, prije, u vrijeme i iza cvjetanja, na peteljčicama i bobicama na plodu. Može da zarazi lišće i mladice. Po pravilu zaraze započinju u vrijeme precvjetavanja, a uslovi za napad na mlade grozdiće je dugotrajno vlažno, kišovito i prohladno vrijeme.
Pred ili u cvjetanju čitav grozdić naglo posmeđi, postaje "vodenast" i ubrzo se zasuši i ospe. Tokom kišovitog vremena njih pokrije siva paučina. Ljeti bobice ili dijelovi ploda smeđe i suše se. Pred berbu ono naglo truhne, pokriveno je sivom plijesni. Vrlo se brzo razvija i širi tokom kišovitog vremena pred berbu. Jači napad prisiljava na raniju berbu.
Posebnu pažnju treba obratiti na sorte zbijenog grozda koje su dodatno osjetljivije na napad sive plijesni (Botrytis cinerea). Osjetljive sorte su šardone, rajnski rizling, sovinjon, karinjan i druge. Svakako, potrebno je pratiti i suzbijati grozdove moljce.
Gljiva prezimljava u kori zaražene loze, u vinogradu. Raširena je svuda, jer napada i druge biljke. Najvažnije je znati da se u grozdove naseli već u ili iza cvjetanja. Širi se pomoću spora, koje se nalaze u sivoj paučini. Može da zarazi neoštećene, a još više oštećene bobice.
Vinovu lozu ne đubriti previše i ne uzgajati je pregusto. Treba uklanjati nepotrebne lastare i listove da čokot dobije više vazduha, a kod vezivanja ne stiskati lastare pregusto i vinogradu treba obezbijediti provjetravanje. Grozdove izložiti suncu skidanjem lišća, a prilikom rezidbe lozu odrezati i iznijeti iz zasada. Treba voditi računa o osjetljivim sortama na botritis i uraditi zaštitu loze od moljaca.
Direktno se suzbija posebnim fugicidima - botricidima na bazi aktivnih materija: folpet (jedan kg/ha), boskalid (0,1 - 0,12 posto), fluopiram (0,05 posto).
Potrebno je sprovesti tri prskanja, prvo odmah iza cvjetanja, drugo prije zatvaranja grozdova, a treće 14 do 21 dan iza toga. Obnoviti prskanje u "šarku". Prska se samo zona grožđa. Zato se po pravilu obavljaju zasebno prskanje. Voditi računa o karenci.
Neki fungicidi koji se koriste protiv plamenjače smanjuju napad sive plesni, kao što su preparati na bazi folpeta (0,2 posto).
Povezana biljna vrsta
Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera
Vinske sorte vinove loze bijeloga grožđa uzgajaju se na pjeskovitim tlima, a tamnija tla su povoljnija za crne (obojene) sorte, prije svega zbog svog povoljnijeg toplinskog... Više [+]Tagovi
Autor