Pretraga tekstova
U lovištu je lovac, a u "kući"(dvorištu) vjeran prijatelj. Ponosnog je držanja i nije svadljiv s drugim psima. Nije agresivan prema domaćim životinjama ali nema niti onu oštrinu prema divljači koju znamo vidjeti kod autohtonih goniča, ističe Matičić.
Jedno od najpoznatijih imena lovne kinologije, lovac, kinolog i kinološki sudac iz Karlovca (Hrvatska), sa istinskim lovačkim korijenima, Dražen Matičić, mag. ing. agr., uvodi nas u priču goniča.
Inače, kao poznati i pasionirani uzgajivač istarskih kratkodlakih goniča i vlasnik poznate FCI uzgajivačnice "ČIČAK", kao uvodno štivo nam daje osvrt na jednu francusku pasminu, konkretno ariješkog goniča, kojeg je uveo u lov i počeo sa njime aktivno loviti.
Upravo je taj odmak od već svima poznatih pasmina goniča koje se koriste u lovu prva osobina sa kojom krećemo u detaljniju razradu ove pasmine koja se može koristii u lova na zeca, divlju svinju i lisice, prenosi portal divljacipsi.
Izvrstan je lovac/gonič na kuniće, zečeve i divlje svinje. Odličnog je njuha, sluha i vrlo specifičnog glasa u gonji te dobre orijentacije. Odličan je za brdska, krška i gorska lovišta. Ustrajan je tragač i oblajivač.
Prijelaza kroz vodu, slapove, potoke i slično se ne boji. Odan je vlasniku/obitelji, a prema drugima rezerviran. Dade se dobro socijalizirati i obučiti (od sobne do lovne obuke). U lovištu je lovac, a u "kući" (dvorištu) vjeran prijatelj. Ponosnog je držanja i nije svadljiv sa drugim psima. Nije agresivan prema domaćim životinjama, ali nema niti onu oštrinu prema divljači koju znamo vidjeti kod autohtonih goniča, ističe Matičić.
Za smještaj voli sunčane ekspozicije, a zimi za vrijeme hladnoće tople i udobne kućice. Za kinološke entuzijaste i lovce koji vole tehnike lova sa goničima ova pasmina može biti izazov, ističe Matičić.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Pripreme u toku 😇