Pravljenje nasada i održavanje stabala ne mora biti teško, a može donijeti velike prednosti bez obzira na vrstu gospodarstva. Stabla na imanju po pravilu ne prave nikakvu štetu za vaše primarne usjeve.
Velika je mogućnost da sadnja drveća nije vaš prioritet. Sadnja mladica, razumijevanje koja znanja i mehanizacija su potrebni za održavanje nasada lako mogu odgovoriti vlasnike od ove ideje. Sadnja nasada te održavanje stabala ne mora biti zastrašujuća, a može donijeti velike prednosti bez obzira na vrstu gospodarstva.
Stabla na imanju u pravilu ne znače nikakvu štetu po vaše primarne usjeve, zapravo stabla stvaraju zaštitni pojas za vaše usjeve, te na taj način rade u korist vaših usjeva.
Erozija tla dugoročno može smanjiti plodnost tla uklanjanjem hranjivih tvari iz humosa, te organskih tvari. Posebna opasnost postoji na prostorima pod utjecajem jakog vjetra i velikih količina padalina. Ukorjenjenja stabla doprinose poboljšanju stablinosti tla, a lišće sa drveća obogaćuju tlo organskim tvarima, poboljšavaju strukturu tla, ali i spriječavaju oticanje površinskih voda.
Sadnja drveća i živice pruža utočište i zaklon pri ekstremnim vremenskim uvjetima raznim životinjama. Jedan primjer dobrobiti drveća za životnjski svijet je kod uzgoja ovaca kojima drveće pruža zaklon od hladnoće, ali i topline. Na ovaj način se značajno smanjuje stopa smrtnosti jagnjadi zbog izloženosti hladnoći, ali i posljedicama hipotermije.
Dobro osmišljenja sadnja drveća pomaže i pri uzgoju peradi u uzgajalištima otvorenog tipa, jer drveće nudi prirodno sklonište i hlad.
Zanimljiva činjenica je da se sadnjom drveća stopa smrtnosti kod jagnjadi može smanjiti čak i do 30%
Zanimljiva činjenica je da pojasi sa drvećem mogu povećati prinose pšenice za najmanje 3,5% kao posljedica učinkovitijeg korištenja vode.
Optimalni porast zasada i biljnog pokrova može povećati razinu podzemnih voda, smanjuje se oticanje površinskih voda jer se brzina otjecanja kišnice u rijeku usporava.
Onečišćenje je skupocjeno za farme ali i za okoliš. Amonijak negativno utječe na osjetljiva staništa i vodene tokove, kao i zdravlje domaćih životinja. Drveće pomaže u stvaranju prirodne barijere za smanjenje strujanja plinova, apsorbira razne zagađivače i amonijak.
Drvo može biti energent uzgojen na površinama nepodobnim za uzgoj usjeva. Drvo namjenjeno pružanju skloništa može se iskoristiti kao energent.
Uzgojem drveća na zemljištu moguće je diverzificirati ponudu i povećati prihode na način da se nude razne dodatne usluge kao što su: bicikliranje, trčanje, najam zemljišta za skupine ljudi koji žele provesti vrijeme u prirodi.
Drveće nudi stanište za ptice poput fazana i jarebica, a to donosi obostranu korist, pticama sklonište i hranu, a vlasnicima još jednu ponudu u svrhu seoskog turizma.
Jedan od najvanijih razloga za smanjenje broja oprašivača u Europi je gubitak njihovog prirodnog staništa. Drveće osigurava stanište, mjesto za gnježđenje, siguran izvor hrane i peludi za oprašivače tjekom cijele godine. Ovo je vrlo bitno jer su oprašivači bitan faktor u uzgoju bilo koje kulture.
Novonastale šume dovode do naglog porasta insekata, čime se privlače različite ptice i mali sisavci. Ciljanim stvaranjem šuma pomaže se životinjskim vrstama prilikom kretanja krajolikom kada vremenski uvjeti utječu na njihovo stanište.
Foto: alessandroguerriero / Big Stock; Photo Granary / pixabay.com; rodger1029 / pixabay.com;
Izvori
Tagovi
Autorica