Pretraga tekstova
Koristili su više metoda, a telad je već za 15 dana obuke naučila mokriti u oboru predviđenom za to. Cilj je smanjiti negativan utjecaj na okoliš.
Novozelandski znanstvenici su uspjeli naučiti kave da obavljaju nuždu na za to predviđenom mjestu. A cilj im je pomoći u smanjenju onečišćenja vode i emisije stakleničkih plinova.
Kao što je, poznato, nitrati iz urina ispiru se u jezera, rijeke i vodotoke. Kada bi se krave mogle uvježbati na obavljanje nužde u zahodu, dušik bi se mogao uhvatiti prije nego što onečisti vodu ili se pretvori u dušikov oksid, stoji u priopćenju rezultata istraživanja Sveučiliša u Aucklandu, a prenosi scoop.
Lindsay Matthews jedna od vodećih istraživačica kaže kako je javnost skeptična. No, pojasnila je da su postigli da krave mokre ujutro kada se probude, što pokazuje da imaju sposobnost trpjeti mokrenje.
"Ne postoji ništa u njihovoj neurofiziologiji što ih radikalno razlikuje od mačaka koje se mogu naučiti gdje obavljati nuždu", istaknula je. Ova je znanstvenica doktorirala na temu učenja i sklonosti krava, a 2007. je gostovala u radijskom intervjuu na temu utjecaja fekalija goveda na okoliš kada joj je voditelj u šali rekao da ih obuči da idu na toalet. To ju je navelo na razmišljanje.
Tako je 2015. u suradnji s profesorom Larsom Schraderom s njemačkog Federalnog istraživačkog instituta za zdravlje životinja provela pokus sa 16 teladi na farmi kojim je upravljao Istraživački institut za biologiju životinja u Njemačkoj.
Prva metoda učenja koju su koristili bila je uz pomoć vibrirajućih ogrlica koje su upozoravale životinje ako mokre na krivom mjestu. Kasnije su stavili telad u obor svijetlozelene boje kako bi se razlikovao od ostalih i nagradili ih omiljenom poslasticom ako obave što su trebale.
"U vrlo kratkom roku, životinje su shvatile vezu između željenog ponašanja i nagrade", objavili su znanstvenici. Sljedeći korak je bio povećati udaljenost životinja koje su morale više hodati do mjesta za obavljanje nužde. Ako bi ju obavile prije dolaska na zahod poprskali bi ih s malo hladne vode.
Prema njima, telad je prošla samo 15 dana obuke, a većina ih je naučila mokriti u toalet u roku od 20 do 25 mokrenja. Sljedeći njihov korak je istražiti kako prikupiti 10 do 20 posto urina da se smanje emisije stakleničkih plinova i ispiranje nitrata.
Tagovi
Znantvenici Obuka Krave Telad Mokrenje Nužda
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇