Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Seoske žene
  • 15.10.2025. 09:00
  • Unsko-sanski kanton, Federacija Bosne i Hercegovine, Cazin

Zineta je vlasnica farme krava: "Grad? Ne hvala! Moja sloboda na selu nema cijenu!"

Vodi farmu muznih krava sa 60 grla, vozi traktor, freza i razvija najbolju pitu. Vrijedna poljoprivrednica iz Stijene kaže da nikada ne bi mijenjala selo za grad - kafu pije u miru!

Zineta je vlasnica farme krava: "Grad? Ne hvala! Moja sloboda na selu nema cijenu!"
Foto: Zineta Memić
1.098
0
1

Na selu radni dan počinje ranije nego drugdje – ali za Zinetu Memić iz Stijene kod Cazina, to nije teret nego način života koji voli. Ona zrači optimizmom, snagom i ljubavlju prema porodičnom životu i poljoprivredi.

Zineta je vlasnica farme muznih krava, koje broji 60 grla, od čega ih je 30 do 40 u svakodnevnoj muži. O svom blagu brine zajedno sa suprugom. Skoro pa ravnopravno u poslovima, a vrlo često uskoči i u traktor.

Miksericu ne dira, ali traktorom upravlja bez problema

Jutro u porodici Memić kreće rano, najčešće oko 5 sati. Ali, kako Zineta veselo kaže, sami su svoji gazde, pa "ako je prethodni dan bio baš naporan, desi se da i prespavamo!"

Poslije prve jutarnje kafe, uz koju sa suprugom u miru dogovara sve obaveze, kreće posao. Već u 5.30h ova poljoprivrednica odlazi u izmuzište, dok suprug u međuvremenu sređuje i čisti štalu, gdje se nakon muže krave vraćaju. Za oko dva sata, nakon miksanja i dopremanja cjelodnevnog obroka, prvi dio posla je gotov.

Staro izmuzište uskoro će zamijeniti novim
Staro izmuzište uskoro će zamijeniti novim

"Miksericu prepuštam suprugu, ali zato upravljam traktorom i radim bez problema", ponosno ističe Zineta, dok se u sezoni na njivi savršeno nadopunjuju: on balira, ona vozi omotač. "Također, frezam. Nedavno smo i pšenicu zajedno posijali, imamo još nešto trave za kostiti i da pokupimo, gdje su njive bolje."

Bez pite nema priče

Obaveze ne čekaju, pa naša sagovornica ističe da su uz farmu 'na njoj' i kućanski poslovi, a tu nema pomoći, kaže kroz smijeh, pojašnjavajući da kćerka trenutno studira na Veterinarskomm fakultetu u Sarajevu, a sin je osnovac.

"Mi smo na selu gdje se kuha i razvija, bez pite nema priče. Spremila sam i zimnicu. A, osim kuće, štale i njive tu su i poslovi oko papirologije za farmu - prijava proizvodnje, vazda nešto treba, dokumente nosim u knjigovodstvo koje nam je malo dalje, znači treba ti vrijeme da sve ostaviš da ideš to riješiti", priča nam.

Sve poslove ravnopravno obavlja sa suprugom
Sve poslove ravnopravno obavlja sa suprugom

Ipak, na pitanje o zadovoljstvu, Zineta ima spreman odgovor: "Prezadovoljna sam svojim životom!" Odlazak u inostranstvo za nju nikada nije bio opcija.

"Kada vidim ljude na granicama svaki vikend ili praznike, ja sam svako jutro sa svojom familijom, svojom djecom, mužem. Imamo vrijeme za sebe, kafa traje koliko god želimo, niko je ne prekida. To naše okupljanje, to što smo stalno zajedno, nema cijenu", dodaje, a još brže odgovara na pitanje da li bi sve ovo zamijenila za život u gradu:Nikada!”

Krenuli od nule

Kaže nam i da se od poljoprivrede može lijepo živjeti, uz dogovor i povjerenje. Sa suprugom je krenula od nule, skupljajući novac s ciljem i vizijom. Danas su dokaz da se uspjeh stvara dobrom voljom i predanim radom.

"Živimo solidno, imamo dovoljno, nemamo dugovanja. Krenuli smo od nule, pogledajte samo koliko grla sada imamo. Dogovor je bio i da ja budem vlasnica farme, prijavljena sam i osigurana", kaže Zineta.

Cijela porodica uključena u posao
Cijela porodica uključena u posao

Njihov trud je nedavno prepoznat i odobrenim grant sredstvima od 10.000 KM kroz projekat "Žene pokretačice razvoja u poljoprivredi i ruralnim područjima", što će iskoristiti za nabavku novog izmuzišta.

A šta je sa nasljednicima? Kćerka je sama odabrala studij Veterine, a djeca, priča nam, općenito "vole životinje da to nije normalno", aktivno se uključuju u poslove i znaju svaku kravu po imenu.

Njen život je najljepši dokaz koliko su seoske žene stubovi našeg društva i razvoja.

"Samo dobra volja i dogovor – i uspjeh dođe", poručuje vlasnica farme "Memić", na kraju našeg razgovora, povodom Svjetskog dana seoskih žena.


Fotoprilog


Tagovi

Vlasnica farme Farma krava Zineta Memić Cazin Poljoprivrednica Upravlja traktorom


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.