Pretraga tekstova
Zrnastu stočnu hranu treba sitniti da bi je životinje što lakše svarile i tako iskoristile hranjive tvari iz unutrašnjosti zrna. Stručnjaci naglašavaju da se to naročito preporučuje u tovu svinja.
Kako objašnjava diplomirani inženjer stočarstva Bilal Tajić, zrnastu stočnu hranu treba sitniti da bi je stoka što bolje iskoristila. Prema njegovim riječima, to je preporučljivo, jer sokovi kanala, koji vare hranu, ne mogu probiti tvrdu ljušturu na čitavom zrnu, pa zbog toga unutrašnjost zrna često ostaje neiskorištena. Zato nerijetko možemo vidjeti da pojedina grla izbacuju u balezi cijela, odnosno nesvarena zrna žitarica.
Tajić napominje da je sitnjenje zrnevlja obavezno u ishrani svinja, jer one halapljivo jedu i zubima neznatno ili gotovo nikako ne usitnjavaju hranu. Zato stočari ovim životinjama moraju davati usitnjeno zrno, to jest prekrupu. Kada je riječ o govedima i ovcama, sitnjenje zrnevlja može biti nešto grublje, jer te domaće životinje hranu preživaju.
Ostaloj stoci, a naročito živini, zrnevlje ne treba sitniti, već im se, naprotiv, daje cijelo zrno. Izuzetak su kukuruz, ječam, raž i sjemenke leptirastog bilja. Ta zrnevlja su vanredno tvrda, pa premda u želucu nabubre, potrebno ih je predhodno "ujarmiti" i tek onda davati stoci.
Foto: clay53012/Flickr
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Stočna hrana Žitarice Bilal Tajić Zrnasta hrana
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Osobito je zainteresiran za teme i zbivanja u agraru, a zamjenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Strna žita...foto: Bojan K.